Kirada Oturup, Kendi Evini Kiraya Veren Kira Vergisi Öder Mi?

Bilindiği üzere kira geliri elde eden kişiler bazı istisnaların dışında kira gelir vergisi ödemekle yükümlüdür. Peki, kirada oturup, kendi evini kiraya veren kişilerde kira vergisi ödemekle yükümlü müdür?

Kirada Oturan Ev Sahibi Vergi Öder Mi?

Gelir Vergisi hükümleri kapsamında belirlenmiş olan mal ve hizmetlerin kiraya verilmesi durumunda bu kiralama işleminden elde edilen gelirler gayrimenkul sermaye iradı olarak kabul edilmekte olup bu gelirin vergilendirilmesi bazı istisna durumların dışında zorunludur. Konut kira geliri için uygulanmakta olan istisna tutarı her sene yeniden belirlenmekte olup bu tutarın altında kalan gelirler için vergilendirme işlemi yapılmamaktadır. Kira geliri elde eden ev sahibinin kendisinin de kirada oturması vergilendirmeye engel değildir.

Kira Beyannamesi Nasıl Verilir?

Ev sahibi kendisi de kirada otursa dahi kira vergisi ödemekle yükümlüdür. Yani kirada oturup kira geliri olanlar dahi belirlenen kira istisnası tutarının üzerinde kira geliri elde ediyorsa bu gelir üzerinden kira vergisi ödemek zorundadır. Bunun için Maliye Bakanlığı tarafından kurulan internet sitesi üzerinden hazır kira beyanı doldurulması yeterli olacaktır. Yine vergi daireleri üzerinden de ev sahipleri şahsen başvuruda bulunarak kira geliri beyannamesi verebilmektedir. Bu beyannamenin verilmesinin ardından tahakkuk eden kira vergisi iki eşit taksit halinde ödenebileceği gibi aynı zamanda isteyen vergi mükellefleri peşin ödemede de bulunabilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz