Kirada oturduğunuzu ve evinizin satıldığını düşünelim. Durum böyle olursa neler olacak? Yeni bir ev aldığınız zaman kontrat süresi bitmemesine rağmen kiracıların evde çıkarılma durumu olur mu? İşte merak edilenler…

Kiradaki evin satılması hakkında!

Ev ihtiyacınızı karşılamak için herhangi bir ev kiraladığınızı ancak mülk sahibinin el değiştirdiğini yani evin başkasına satıldığını farz edelim. Kiradaki evin satılmasından sonra yeni ev sahibi ile kiracılar arasında birçok birliktelik hakkı doğuyor. Kanun kapsamında kira kontratı sona ermeden evin satılması, ev sahibinin bu durumu kiracıya bildirmesi gerekiyor.

Konutu alan yeni ev sahibinin de bu eve ihtiyacı olmaması ve evin boşaltılmasını 6 ay önceden bildirmesi gerekiyor. Aksi durum olursa eğer, eski ev sahibi kiracısından evi boşaltması isteyemez. Konutun yeni sahibi ise sorun oluşturmayacaksa, kontrat eskisi gibi devam edebilir.

Yinede daireyi yeni satın alan kişi, oturma ihtiyacını karşılamak için, kiracıdan tahliye isteyebilir. Yeni ev sahibi ise ihtarname ile kiracısına iletmeli ve 6 ay önceden bildirmesi gerekiyor. Kısacası, yeni ev sahibinin bugün size bildirim yapması üzerine siz 6 ay kadar evi boşaltmayabilirsiniz. 6 ay sonra ise boşaltmalısınız. Bildirim yapılmasına dikkat edin.

Kiracıların evde oturma ve kontrat yapılı ise birçok hakkı bulunuyor. Sizlerde merak ettiğiniz sorular varsa eğer, aşağıda yer alan yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz