Kiradaki Evim Satıldı Ama Kira Sözleşmem Devam Ediyor?

Ev sahibi ile güle oynaya anlaştınız. Her zaman olduğu gibi sözleşme aşamasında ev sahibi ve kiracı arasında tatlı sert bir ifade görünür. Mecburen iyi görünmeye çalışan bir kiracı ve mecburen iyi davranmaya çalışan bir ev sahibi..

Başta her şey böyle masal romanlarındaki gibi başlar. Fakat her şey roman sonları gibi bitmeyebilir. Kiracı olarak beğendiğiniz evde ömrünüzün ve bütçenizin yettiği oranda en uzun şekilde kalmak istersiniz ve bunu sözleşme yaparken ev sahibine belirtirsiniz. Hatta üzerine basa basa “Evi satacaksanız biz başka ev bakalım” dediğiniz de olmuştur. Ev sahibinin cevabı oldukça net: Olur mu yavrum bu ev sizin artık..

İşler böyle olmuyor işte, hayat şartları tepe taklak ediyor adamı.

Şartlar değişti ev sahibi paraya sıkıtı ve evi satmak zorunda kaldı. Hemde 1 senelik sözleşme yaptınız ve henüz 3 ay oturdunuz. Burada yapacağınız bir şey var mı yok mu onu size bildireceğim.

2012 öncesi Borçlar konununda kiracı ve ev sahibi arasında yapılan sözleşme ev sahibi evi sattıktan sonra yeni ev sahibi kira sözleşmesine muhattap alınmıyor dolayısıyla kira sözleşmesi satış işlemi ile birlikte fesh oluyordu. 2012 Borçlar kanunun Sonraki düzenlemesinde ise yeni ev sahibi kira kontratına 3. şahıs olarak muhatap alınıyor ve sözleşmeniz kaldığı yerden devam edebiliyor.

Tabi bazı istisnalar dışında. Diyelim ki eviniz satıldı ve sizin elinizde halen devam eden atıyorum 3 senelik bir sözleşmeniz olsun. Evi alan yeni ev sahibi de aldığı eve hemen oturmak isteyen ihtiyaçlı biri olsun. Ancak bu konuda yeni ev sahibi bu durumunu izah ederek mahkeme yolu ile sizi evden çıkartabilir. Ancak ev sahibinin başka bir evi bulunmamalı yoksa mahkeme bu isteği geri çevirebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz