Adalet Bakanlığı tarafınca hazırlanan kanun tasarısına göre, 40 bin TL üzerinde olan kira alacak davalarında mahkeme tarafından verilen kararın temyiz edilebilmesi mümkün oluyor

Kiradan Doğan Alacak Davalarında Temyiz
Adalet Bakanlığı tarafınca hazırlanan kanun tasarısına göre, 40 bin TL üzerinde olan kira alacak davalarında mahkeme tarafından verilen kararın temyiz edilebilmesi mümkün oluyor. 
Kesinleşen Kira Alacağı Davalarında Yeni Dönem
Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilen ‘Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin İşleyişinde Ortaya Çıkan Sorunların Giderilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ yasalaştığı takdirde, daha önceki süreçlerde miktarının ne olduğu göz önünde bulundurulmaksızın, temyiz edilememiş olan ve istinaf mahkemelerinde kesinleşmiş olan kira alacağı davalarında yeni bir döneme girilmiş olup, belirlenmiş olan miktara kadar olan davalar istinaf mahkemeleri tarafınca kesinleşecek.
Hem Ev Sahibine Hem Kiracıya Temyiz Yolu
Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun tasarısı ile sulh hukuk mahkemelerinin, kira ilişkisinden doğmuş olan alacak davaları ile ilgili kararlarına karşı temyiz yoluna başvurulmasının önüne geçen hükümde değişiklik söz konusu olacak. Kira ilişkisinden doğan alacak davalarında, ilk derece mahkemelerinin vermiş olduğu ve istinafta kesinleşmiş olan kararlara karşı hem ev sahibi için hem de kiracı için temyiz yolu açılacak. 
Tasarı yasalaşır ise değeri 40 bin TL’ye kadar olan kira ilişkisinden doğan alacak davaları istinaf mahkemelerinde kesinleşecek olup, bu miktarın üzerinde olan davalar ile ilgili kararlar temyiz edilebilecek.
Temyiz Nedir?
Temyiz, kelime anlamı ile ayırma ya da seçme gibi anlamlara gelmektedir. Hukukta yanlışı doğrudan ayırma işlevini üstlenen kurula verilen isim olarak gösterilebilir. Mahkemede lehte ya da aleyhte çıkan kararın kontrol edilmesi, haksızlık olduğunun düşünüldüğü durumlarda kararın incelenmesidir. Bu inceleme maddi hukuk kurallarına ve karar alınırken uyulması gereken usuller yönünden incelenir, tekrar ele alınır.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.