Kiralamalarda Emlakçıların Komisyon Oranı Nedir?

1 yıllık kira üzerinden %12-13 gibi bir bütçe emlakçıya kapora olarak veriliyor ancak bu komisyon oranları genellikle emlakçının insiyatifine bağlı olarak karşılık buluyor. Emlakçının aldığı kaparo bazıları tarafından gereksiz bulunabiliyor ancak kar yüzdesi hesaplandığında çok fazla rakamlar olmadığı karşımıza çıkıyor. Sunulan hizmet ve yapılan masrafın bir kısmı işi yapan tarafa aktarılıyor ve bu da komisyon bütçesi olarak ayrılıyor. Emlakçının; evi tanıtma ya da gezdirme gibi durumlar herhangi bir ücret talep etmesi yasalara aykırıdır ve bu tarz bir durum ile karşılaşırsanız gerekli şikayetleri de ilgili kurumlara yapabilirsiniz ancak kiralama işlemlerinde evin tutulması durumunda emlakçıya kapora vermek zorundasınız!

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu kapora tutarı işi yapan emlakçıya göre değişiklik gösteriyor! 1 yıllık kira üzerinden hesaplanan komisyonun aşılması durumunda yine hakkınızı arayabilirsiniz, bu yüzden yüklü bir kaporadan uzak durmanız ve haklarınızı bilmeniz gerekiyor.

1 yıllık kiranın %12’si net rakamdır fakat %13 olduğu zamanlar da yok değil çünkü emlak piyasası serbest piyasa gibi hareket ediyor ve fiyatlar kişiye göre belirleniyor. Yasalar çerçevesinde hareket edecek olursak eğer emlakçının aldığı fazla kaporanın onun haksız kazancı olarak kasasına girere ve herhangi bir suç duyurusunda iş yeri kapatma cezasına kadar gidebilir.

Komisyon: Varlığın, %3’ü emlakçıya komisyon olarak ödenmelidir, bu satışı yapan kişinin yasal hakkıdır ancak kaparo örneğinde olduğu gibi bu durumu suistimal edenlerin de olduğunu belirtmek gerekiyor. Haklarınızı bildiğiniz takdirde yüksek rakamlar ödemek zorunda kalmazsınız ve satış bedeli üzerinden %3’lük dilimi hesaplayarak sizler de ne karda komisyon ödemeniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Elbette daha az rakam da olabilir ancka bu oranın üzerindeki rakam suç duyurusu için yeterli olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz