Kiralamalarda Ev Sahibi ve Kiracıya Ait Olan Masraflar Neler

/ 8 Kasım 2017 / 9.963 / 4 Yorum
Kiralamalarda Ev Sahibi ve Kiracıya Ait Olan Masraflar Neler

Ev Sahibine Ait Olan Masraflar

Ev kiralamalarında, taraflar arasında bir sözleşme yapılıyor. Kira sözleşmesi süresi boyunca ortaya çıkacak olan masrafların bir kısmı ev sahibi tarafından, bir kısmı ise kiracı tarafından ödeniyor. Tarafların ödemekle yükümlü olduğu masraflar Kat Mülkiyeti Kanununda belirtiliyor.

Ortak Giderlere Katılım

Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince, kiracıların ortak giderlere katılması zorunlu oluyor. Kiralanan ev adına oluşan masraflar; ev sahibinin ödemekle yükümlü olduğu ve kiracının ödemekle yükümlü olduğu olarak ikiye ayrılıyor. Evde yapılan tadilatlardan oluşan masraflar, demirbaşlar için yapılan masraflar ve site yönetimi kararı ile yapılan tadilatlardan dolayı ortaya çıkan masrafları kimin ödeyeceği kanunen belirtiliyor.

Ev Sahibi ve Kiracıya Ait Olan Masraflar

  • – Asansör tamiratı, otopark kilit taşı döşenmesi, dış cephe boyanması, tel örgü çekilmesi ve çatı tadilatı gibi site yönetimi tarafında alınan karar ile yapılan tadilatlardan meydana gelen masrafları, ev sahibi ödemek zorunda oluyor.
  • – Dış kapı, iç kapı, musluk ve pencere gibi demirbaşların bulunmaması ya da kullanıma imkan tanımayacak kadar eskimiş olması takdirinde, yenilenmesi ile ortaya çıkan masrafları ev sahibi ödemek zorunda oluyor.
  • – Eski ya da kırılan pencere, musluklar, kapılar ve iç boya gibi kullanım ömrü tamamlanmadığı halde, kötü kullanım sonucunda ortaya çıkan hasarların masrafını kiracı ödemek zorunda oluyor.
  • – Klima, su ısıtıcısı, sineklik, cam balkon ve panjur gibi, kiracı taşındıktan sonra da evde bulunacak, demirbaş olarak sayılacakların masrafı için ev sahibi ve kiracı arasında pazarlık yapılabiliyor. Ev sahibi, ödemeyi kabul etmediği takdirde kiracının ısrar etme gibi bir hakkı bulunmuyor.
  • – Kiracının kullanımı esnasında olan yenilenen boya, kırılan eşyalar, çizilen parke ve laminatlar, musluk ve cam gibi masrafları kiracı ödemek zorunda oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Kiralamalarda Ev Sahibi ve Kiracıya Ait Olan Masraflar Neler (4 Yorum)

  1. Kombinin ana kartının yanması ve teknik servis tarafından bu arızanın kullanımdan kaynaklı (kullanıcı hatasından kaynaklanmadığı) meydana gelmediği ömrünü tamamlaması veya yüksek voltaj vs durumdan kaynaklandığı belirtiltildi ise ev sahibi mi karşılar kiracı mı