Kiralanan Evin Ayıplı Çıkması

Konut olarak kullanmak amacı ile kiralanan gayrimenkulün ayıplı çıkması durumunda mal sahibinin sorumlulukları merak edilen konular arasında yer alıyor.

Ayıplı Çıkan Ev

Borçlar Kanunu gereğince, kiralanan malın kiralanmasının ardından ayıplı duruma gelmesi durumunda kiracı, kiraya veren kişiden ayıpların giderilmesini ya da kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirimde bulundurulmasını veya zararın giderilmesini talep edebiliyor. Ayrıca zararın giderilmesinin talep edilmesi, diğer seçimlik hakların kullanılmasını önlemiyor. Önemli ayıp durumunda kiracının sözleşmeyi feshetme hakkı bulunuyor.

Ayıbın Giderilmesi

Kiracı, kiraya veren kişiden kiralanan maldaki ayıbın uygun bir süre içerisinde giderilmesini talep etmiş ise ve söz konusu ayıp belirtilen süre içerisinde giderilmez ise kiracı, ayıbı kiraya veren hesabına giderebiliyor ve bu durumdan doğan alacağını kira bedelinden indirebiliyor. Ayrıca kiralanan malın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesi de talep edilebiliyor.

Borçlar Kanununda Ayıplı Kiralanan

Kira bedelinin indirilmesi

MADDE 307- Kiracı, kiralananın kullanımını etkileyen ayıpların varlığı hâlinde, bu ayıpların kiraya veren tarafından öğrenilmesinden ayıbın giderilmesine kadar geçen süre için, kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını isteyebilir.

Zararın giderimi

MADDE 308- Kiraya veren, kusuru olmadığını ispat etmedikçe, kiralananın ayıplı olmasından doğan zararları kiracıya ödemekle yükümlüdür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz