Kiralanan Hazine Arazisine Ev Yapmak Mümkün Mü?

Ticari amaçlar, spor ve sosyal nitelikli amaçlar ve balıkçı barınağı olarak kullanılmak gibi farklı pek çok amaç için hazine arazileri kiralanabilmektedir. Mülkiyeti devlete ait olan hazine arazileri kiralanabiliyor ancak kiracıların bu kiralama süresi içerisinde belirlenen kurallara uymaları gerekiyor. Peki, kiralanan hazine arazine ev yapmak mümkün mü?

Hazine Arazisi Üstüne Ev Yapılabilir Mi?

Hazine arazileri genelde maksimum 10 yıl süre ile kiralanabilir. Bu süre kiralama için belirlenen en uzun süre olmakla beraber Mili Emlak Genel Müdürlüğü bu süreyi beşer yıllık dönemler halinde kullandırmayı tercih etmektedir.

Hazine arazisi kiralama başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin bu araziyi ne için kiralamak istediklerini ifade eden bir başvuru dilekçesi hazırlayacak taşınmazın sınırlarını da bu dilekçe de göstererek taşınmazın sınırlarının dâhil olduğu mal müdürlükleri ya da defterdarlık üzerinden başvuruda bulunmaları yeterli olmaktadır. Ancak kiralanan hazine arazisi üzerine kesinlikle ev yapılmasına izin verilmemektedir. Yani hiçbir hazine arazisi üzerine sabit yapı yapılmasına izin verilmektedir.

Kiraya Verilmesi Yasak Olan Hazine Taşınmazları Nelerdir?

  1. Kamu hizmetlerine tahsisli olup tahsis amacında kullanılan taşınmazlar, (Bu gibi taşınmazların içinde bulunan büfe, kantin, çay ocağı ve benzeri ticari üniteler hariç)
  2. Kıyı ve sahil şeritleri (Kıyı Kanununda belirtilen amaçlarda kullanılmak üzere kiralanması talep edilen taşınmazlar hariç)
  3. Sit alanında kalan taşınmazlar (Kültür ve Turizm Bakanlığınca kiraya verilmesi uygun görülen taşınmazlar hariç) ç. Millî park sınırları içerisinde kalan taşınmazlar,

d.Tarım Reformu kapsamındaki taşınmazlar (Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce kiraya verilmesi uygun görülen taşınmazlar hariç)

  1. Askerî Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu kapsamındaki taşınmazlar, (Genelkurmay Başkanlığınca kiraya verilmesi uygun görülen taşınmazlar hariç)
  2. İbadet yerleri,

g.Özel kanunları gereğince hak sahiplerine devri gereken ve devrine yönelik işlemleri devam eden taşınmazlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz