Kiralanan Konut iş yeri olarak açılır mı? Mesken iş yeri olur mu?

Yeni bir ev kiralarken aklınızda bu evde işinizi de kurmak var ise aklınızdaki soru kiralanan konut iş yeri olarak açılır mı? Mesken iş yeri olur mu? olacaktır. Eviniz ve iş yeriniz aynı yer olsun istiyorsanız ve yeni bir ev kiralamak üzere iseniz ev bakmaya çıktığınızda araştıracağınız ilk durum evin odaları, büyüklüğü, güneş alabilirliği, işe yarama seviyesi olmamalıdır. Evet! Yanlış anlamadınız; olmamalıdır. Çünkü bunların hiç biri sizin için temel kıstas değildir. Sizin için en mühim olan durum kiralayacağınız konutun iş yeri için uygun olup olmaması değil belediyenin bu duruma ruhsat verip vermemesidir. Belediyenin vereceği ruhsat ile kiralayacağınız ev iş yerine dönüşmem imkanını elde eder.

Belediyeden ve Apartman Onayı Gerekiyor

Belediyenin ruhsat verip vermesi sizin soru kiralanan konut iş yeri olarak açılır mı? Mesken iş yeri olur mu? sorularınıza verilecek olan kısmi bir cevaptır. Bu kısımda belediyeden ruhsat alabileceğinizi öğrendiğiniz takdirde ikinci aşamaya geçebilirsiniz bu da kat sahiplerinin ve bina yönetiminin onayıdır. Doktor muayenehanesi, avukatlık ve mühendislik bürosu dışındaki yerlerde bu durum geçerlidir. Yani doktorsanız ve muayene açacaksanız kat sahiplerinden ve bina yönetiminden onay almanıza gerek yoktur, belediyeden aldığınız ruhsat sizler için yeterli olacaktır. Bu durum avukat ve mühendisler içinde geçerlidir.

Mesleğiniz avukatlık ise ve soru kiralanan konut iş yeri olarak açılır mı? Mesken iş yeri olur mu? sorularına bir avukat olarak cevap arıyor iseniz sizler için yukarıdakilerin dışında yeni bir düzenleme mevcut; şöyle ki kiralanan yer tapuda konut yani mesken olarak görünmekte ise ruhsat ihtiyacınızın olmamasına rağmen diğer kat malikleri kiracı avukatı tahliye ettirebilirler. Bu hukukumuz tarafından kat maliklerine verilmiş olan özel bir haktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz