Kiralananın sonradan ayıplı hale gelmesi, Borçlar Kanununa göre kiralama durumlarında kiraya yönelik gayrimenkulün daha sonradan ayıplı bir hale gelmesinde kiralayanın mal sahibine bir bildiri yapması gerekmekte. Peki kiralananın daha sonradan ayıplı hale gelmesi nedir ve nasıl işlenir? .

Kiralananın sonradan ayıplı hale gelmesinde bazı konular ele alınır. Bu konular Borçlar Kanunu’na göre düzenlenmiş ve mal sahibini çok yakından ilgilendirir. Borçlar Kanunu’na göre kiralama durumlarında kirayı ele alan gayrimenkulün ayıplı bir hale gelmesinde kiracının malın sahibine durumu anlatması veya bildirmesi gerekmektedir. Borçlar Kanunu gereğince kiralama ilişkilerinde kiraya konu olan gayrimenkulün sonradan ayıplı hale gelmesi durumunda kiracının mal sahibine bildirmesi gerekiyor. Genel anlamda kiracının kendisinin gidermekle sorumlu olduğu ayıpları mal sahibine geciktirmeden haberdar etmesi gerekiyor. Olumsuz bir durumda doğacak zararlar kiracıya olumsuz etki edecektir. Varsa ayıpların giderilmesi ve kiralananın gösterilmesine katlanma borcu denir.

Kiracı, kiraladığı gayrimenkulün ayıplarını gidermek veya zararları gidermek için yapılması gereken çalışmalara katlanması gerekmektedir.Kiracı, bakım durumlarında, satış durumlarında veya mecburiyet gerektirdiği kadar, kiraya verenin ve bildirilen üçüncü şahısların gayrimenkulü gezip görmesine izin verme durumuna uygun anlayışı göstermesidir. Mal sahibi ise, hem çalışma ve onarımları hemde gezip görülecek günü daha önceden kiracıya bildirmek ve kiracıyı düşünerek hareket etmekle yükümlüdür. Ayrıca Kiracının kira bedelinin düşürülmesi veya zararın giderilmesi için belli başlı hakları bulunuyor. Mal sahibinin ve kiracının birbirini anlayışa karşılaması ve ikisininde kendi sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz