Fiyat – Kira Makası Gayrimenkulde Açılmaya Devam Ediyor

Satın alınan gayrimenkulün amorti süresi olarak ta bilinen satın alınan taşınmazın kira geliri ile satın alma bedelini karşılama süreci olarak ta bilinen fiyat – kira makası giderek daralıyor. Eskiden kendi maliyetini 15-16 yılda çıkaran gayrimenkuller için belirlenen bu süre 20 – 30 yıla çıkarılmış oldu.

Emlak Fiyatlarında Yaşanan Artış Devam Ediyor

Emlak fiyatlarında yaşanan artış temel alınarak yapılan değerlendirmede fiyat artışı konusunda ilk sıralarda yer alırken yine OECD üyesi olan 35 ülke içerisinden de emlak balonu oluşan ilk ülkeler arasında yer aldı. 2010 yılında yapılan ve ortalama yıllık gayrimenkul satış fiyatının yıllık kira gelirine yapılan orantılanmasında yüzde 49 puan artışı yaşandı. Bu da konut satış fiyatlarının büyük bir hızla artmaya devam etmesine rağmen artık konut satın alan kişiler “nasılsa kira geliri ile ev parasını 16 yılda çıkaracak” gibi bir beklentiye giremeyecekler. Kendi fiyatını çıkarma konusunda lüks konutlarda bu süre 30 yıla kadar uzayabiliyor.

Euro Bölgesi Cazibesini Koruyor

Emlak sektörünün en önemli verilerinden biri olarak kabul edilen fiyat / kira oranı temel alındığında Türkiye’de bu oran 148,9 olarak açıklanırken Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü üyesi olan 35 ülkenin ortalaması ise % 107 olarak açıklandı. Euro Bölgesi üyesi olan 19 ülkenin verileri alınarak hesaplanan fiyat / kira oranı ise yüzde 94,4 oldu. Yani bu bölgede konut satın almak çok daha cazip hale geldi

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz