Kiracı Kombi Arızasını öder mi?

Kiralanan evin demirbaşları arasında yer alan kombi arızaları ev sahipleri ile kiracıların sık sık karşı karşıya gelmelerine neden olmaktadır. Peki kombinin arızalanması halinde tamir ücretini ödemek ev sahibinin mi kiracının mı yükümlülüğüdür?

Kombi Bakımı Kiracıya Ait
 
Diğer tüm konularda olduğu gibi kiracı ile kiralayan arasında oluşan anlaşmazlıkların çözümünde de Borçlar Kanunundan yararlanılıyor. Borçlar kanununa göre kiralanan ev içerisinde yer alan demirbaşlardan biri olan kombinin iyi halde tutulmasını gerektiren masraflar arasında yer alan kombi bakımı masrafı da bu nedenle kiracıya ait oluyor.

Kiracının Hakları 

Ancak kiraya veren borçlar kanunu gereğince kiralananın ayıplı olmasından dolayı kaynaklanan zararlarda kusuru bulunmadığını ispat etmediği sürece zararı karşılamakla yükümlüdür. Yani siz konutu ya da iş yerini kiraladığınız anda kombi zaten arızalıysa bu durumda kombinin bakım ve tamir ücreti otomatik olarak ev sahibi tarafından karşılanmakla yükümlüdür. Bu durumda kiracı kombinin arızalı olduğunu kanıtlarsa ev sahibinden tamirat ücretini almaya hak kazanır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz