Kiralık Konut Fiyat Endeksi

Yaz aylarının yaklaşması, tatil sezonunun açılması ile birlikte kiralık konutlara olan talep ve aynı doğrultuda kiralık konut fiyatlarında da artış gözlemlendi.

Yüzde 4 Oranında Artış

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nin açıklanması ile birlikte, geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde bir önceki aya kıyas ile yüzde 0,63 oranında artış gerçekleşti. Ayrıca Nisan ayında, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyas ile gözlemlenen artış ise yüzde 4 oranında oldu. Metrekare başına konut kira değerlerinde gerçekleşen artış yüzde 2,02 oranında olup, kiraların en fazla arttığı il ise Edirne oldu. Konut fiyatlarının en fazla düşüş yaşadığı il ise yüzde 2 oranı ile Isparta oldu.

REIDIN Emlak Endeksi

Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan REIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi Nisan ayı sonuçlarına göre, Türkiye genelindeki 68 ili kapsayan sonuçlarda, Nisan ayında konut fiyatlarındaki artış yüzde 1,22 oranında oldu. Ayrıca Nisan ayında konut fiyatlarının en fazla artış gösterdiği il Bursa iken, en fazla düşüş gösterdiği il ise Erzincan olup, yüzde 2 oranında düşüş yaşandı.

Yabancı Yatırımcılara Yapılan Satışlar

Marka konut projelerinde yapılan satışlar arasında, yabancı yatırımcılara yapılanların oranı yüzde 6 oldu. Geçtiğimiz altı aylık ortalama yüzde 7 olup, Şubat ayında yabancı yatırımcılara yapılan satış oranı yüzde 4, Ocak ayında yüzde 3 ve Mart ayında da yüzde 10 oranında olmuştu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz