Geç Ödenen Kiralar

Gayrimenkul kiralamalarında taraflar arasında yapılan sözleşmeler ile hem kiracı hem de mal sahibi bazı hak ve sorumluluklara sahip oluyor. Kiracıya ait olan kira bedelini ödeme yükümlülüğü, yerine getirilmez ise bazı yaptırımlar söz konusu olabiliyor.

Kira Sözleşmesi

Evi kiralayan ve kiraya veren arasında imzalanan kira sözleşmesi ile taraflar, bazı haklara ve sorumluluklara sahip oluyor. Sözleşme gereğince kiracı, sözleşme süresi boyunca belirlenmiş olan kira bedelini ödemekle; kiraya veren ise kira bedelini aldığı sürece evin kullanımını kiracıya sunmakla yükümlü oluyor.

Kiranın Geç Ödenmesi Durumunda Ne Olur?

Kiracının, kirayı belirtilen vakitte ödememesi durumunda mal sahibinin noterden yapacağı ihtar sonrasında kiracı, kirayı ödese dahi mal sahibi, kiracının tahliyesi için dava açabiliyor. Sulh Hukuk Mahkemesinde görülen davalara ilişkin belirli bazı koşullar bulunuyor. Dava koşulları şu şekilde sıralanıyor;

  1. 2 haklı ihtar 1 kira dönemi içerisinde yapılmış olmalıdır.
  2. İhtarın yazılı olarak yapılmış olması şarttır. Fakat kanunu ihtarname için özel bir şekil şartı koymamıştır. Noterden yapılabileceği gibi, mektup veya telgraf yoluyla da yapılabilir.

İhtarın Haklı İhtar olması için

  1. Kiracının ödemediği kiraların hangi aylara ait olduğunun açık olarak belirtilmesi gerekir.
  2. Ayrıca ihtarnamenin Kiracı tarafından tebliğinden önce, kira bedelinin kiracı tarafından ödenmemiş olması gerekir.
  3. Gönderilecek 2 ayrı ihtarnamenin 1 kira dönemi içerisinde ayrı ayrı aylara ait kira bedellerine ilişkin olması gerekir.
  4. İhtarnamede belirtilen kira bedellerinin muaccel olması (ödeme zamanını gelmiş olması) gerekir.
  5. İki haklı ihtar nedeniyle tahliye davasının kira döneminin bitiminden itibaren 1 ay içerisinde açılması gerekir. Bu süre geçirildiği takdirde veya kira döneminin bitiminden sonraki ilk kira parası ihtirazi kayıt ileri sürülmeksizin alınırsa kiralayan yeni kira dönemine kadar dava açamaz.
  6. İki haklı ihtara dayanan tahliye davası kira sözleşmesinin bitimini takip eden 1 ay içerisinde gayrimenkulün bulunduğu yer Sulh Hukuk Mahkemesinde açılır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz