Gayrimenkul kiralarından elde edilen gelirin istisna bedelinin üstünde olması durumunda vergi uygulanıyor. Peki kiranın vergisi nasıl hesaplanır ve ne kadar? İşte sorularınızın yanıtı…

Konut Kira Vergisi Alt Sınırı

Konut kira geliri bulunan kişilerin, yıl bazında tespit edilmiş istisna tutarı, iki yıl önce 2017’de 3900 TL olarak belirtilmişti. Bu tutarın altında kira geliri elde edenlerin vergi dairesinde bir kayıt açtırma ve beyanname vermesine hiç bir şekilde gerek yoktur. Ancak 2018 yılı içerisinde kira geliriniz 4.400 TL‘nin altında ise, kira vergisi ödeme zorunluluğunuz bulunmuyor.

Kira Vergisi Ödenme Tarihleri Ne Zaman?

Kira vergisi beyannamesi ise kira gelirinin alındığı yıl için bir diğer yılın mart ayının ilk 25 günü içerisinde verilmelidir. Örnek verecek olursak eğer, 2017 yılında elde edilen bir kira geliriniz var ise, gelirin beyannamesini 2018 yılının 1-25 Mart içerisinde verebilirsiniz. Bu beyanname ile hesaplanan gelir vergisi ise Mart ve Temmuz ayı içerisinde iki eşit taksit halinde ödenir. Hesaplanan bu vergi ise ödeme olarak bir çok yerde ödenebilir. İşte o ödeme yerleri;

Mükellefin bulunduğu ve bağlı olduğu vergi dairelerinde, bağlı oldukları vergi dairesindeki hesabı bildirmek şartı ile diğer vergi dairelerinde de ödenebilir. Ancak bunlar ile ödeme şansı bulunmayan kişiler, tahsile yetkili banka şubelerinden de ödeyebilir. Son olarak ise, www.gib.gov.tr adresinden kredi kartlarınız ile ödeyebilirsiniz. Ödemelerde tek kredi kartı olmayıp, bankamatik kartlarınızı da kullanabilirsiniz. Ancak internet alışverişine açık olduğundan emin olun.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz