En Çok Harcama Gıda ve Konuta Yapılıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinin derlenmesi ile hazırlanan, Ajans Press tarafından yapılan incelemeye göre, ülkemizde bir kişinin aylık yaptığı harcamalar en fazla gıda ve konuta yapılıyor.

Aylık Harcama 3 bin TL Üzeri

Asgari ücretin bin 400 TL olarak belirlendiği Türkiye’de bir kişinin aylık harcaması ortalama olarak 3 bin TL üzerinde oluyor. Ajans Press tarafından yapılan incelemeye göre harcamaların büyük bir kısmı gıda ve konuta yönelik oluyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yapılan incelemede, 2014 yılındaki aylık tüketim harcamaları 2 bin 848 TL iken, 2015 yılında bu tutar 3 bin 43 TL’ye ulaştı.

Ailede Öncelik Gıda ve İçecekler

Ajans Press tarafında yapılmış olan incelemeye göre, ortalama olarak beş kişilik bir ailenin aylık toplam harcaması, öncelik olarak gıdaya ve alkolsüz içeceklere yönelik oldu. Hane halkı başına düşen aylık ortalama tüketim harcamalarına bakıldığı zaman, listenin ilk sırasında konut ve kira giderlerine 792 TL, ikinci sırasında çeşitli mal ve hizmetlere 129 TL, üçüncü sırada alkollü içecek, sigara ve tütüne 127 TL, dördüncü sırada haberleşmeye 111 TL, beşinci sırada eğitim hizmetlerine 66 TL ve altıncı sırada da sağlık hizmetlerine 61 TL harcama yapılıyor.

Kira ve Konut Çok Konuşuldu

Yılbaşından bu yana olan süreç adına yapılan medya incelemesinde ise, kira ve konutun en çok konuşulan konular arasında ilk sırada yer aldığı belirlendi. Kira ve konut giderleri 45 bin 330 haberle, eğitim hizmetleri 45 bin 251 haberle, sağlık hizmetleri 33 bin 214 haberle, haberleşme hizmetleri de 23 bin 648 haberle medyada gündem olan başlıklar arasında yerini aldı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz