Kiraya Zam Hangi Zamanlarda Yapılır?

Kiracı ve ev sahibi arasında yaşanan sorunlar nedeniyle yasalar net bir şekilde kimin hangi haklara sahip olduğunu karşımıza çıkarıyor. Kiraya ne zaman yapılır sorusu çok fazla soruluyor ve bizler de bu sorunun cevabını sizlere en iyi şekilde vermeye çalışacağız! Kira sözleşmesinde net maddeler halinde belirtilmediği takdirde, ev sahibinin kirada herhangi bir şekilde oynama yapması söz konusu değildir. Diyelim ki sözleşmede 1 yıl yapılan bir anlaşma var ve kira ile ilgili herhangi bir açıklama yok, bu durumda ev sahibi bu süre boyunca kira zammı yapamaz ve aynı fiyat üzerinden kirasını almaya devam eder ancak sözleşmede gerekli açıklamalar yer alıyorsa belirlenen tarihlerde ev sahibi gerekli zammı yapabilir! Birçok kiracı böyle bir hakkının olduğunu bilmiyor, bu yüzden gelen her zamma katlanmak zorunda olduğunu düşünüyor.

6 ay içerisinde kiraya 1 kez zam yapma hakkı olan ev sahibi bunu yazılı olarak bildirmek zorundadır ve 6 ay içerisinde bir kereden fazla zam yapıldığı takdirde kiracı hak talebinde bulunabiliyor. 6 ay dolduktan sonra kiraya zam gelebilir ancak kiracının yine bu zamma itiraz etme hakkı vardır fakat bu itiraz olumsuz sonuçlanabilir. 6 ay içerisinde kiraya defalarca zam yapmak yasal olarak suç kabul ediliyor bu yüzden bu tarz bir durumla karşı karşıya gelirseniz eğer sizler de hakkınızı arayabilirsiniz. Küçük bir anekdotu da sizinle paylaşalım: Sözleşmede yazılı olarak zam yapılacak tarih yer alıyorsa eğer ev sahibi 6 ay içerisinde zam talebinde bulunabilir çünkü bu sözleşmede yer almış ve kiracı da bunu kabul etmiş demektir. Kiracılar, sözleşmeyi imzalamadan önce detaylı bir şekilde okumalıdır yoksa büyük bir sürpriz ve zam haberi ile karşılaşmaları mümkündür!

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz