Kirayı Düzenli Ödemeyen Kiracı İçin Neler Yapılabilir?

Bir taşınmazın kiralanması durumunda hem kiraya veren tarafın hem de kiralayan tarafın haklarını korumak adına kira sözleşmesi düzenlenmektedir. Bu sözleşmede kiralamanın tüm şartlarına yer verilirken aynı zamanda kiralama karşılığında ödenecek olan aylık kira bedeli ve bu bedelin yatırılacağı tarih bilgilerine de yer verilmektedir. Kiracı mutlaka kirasını sözleşmede belirtilen tarihte ve tutarda yatırmak zorundadır. Peki, kirayı düzenli ödemeyen kiracı ine neler yapılabilir?

Kirayı Sürekli Geciktiren Kiracı İçin Ne Yapabilirim?

Kiracı hem aylık kira bedelini hem de kiralanan taşınmazın temizlik ve bakım giderlerini ödemekle yükümlüdür. Kira sözleşmesinde yer alan tarihte aylık kira ödemesi düzenli olarak gerçekleştirilmelidir. Kiracının kira sözleşmesinde yazan kira bedelini düzenli olarak ödememesi durumunda taşınmaz sahibinin mağdur olmasını önlemek amacı ile kira sözleşmesini feshetme hakkı bulunmaktadır.

Kira Sözleşmesinin Feshi Nasıl Yapılır?

Kiranın sürekli geç ödenmesi durumunda taşınmaz sahibi ilk olarak kiracıya geciken kirayı ödemesi için belirli bir süre tanır. Bu süre sonunda kiranın hala ödenmemesi durumunda taşınmaz sahibi kira sözleşmesini feshetme hakkına sahip olur. İşlemin resmi olması açısından ilk uyarının mutlaka yazılı olarak yapılması çok önemlidir. Mümkünse noterden ihtar çekme yöntemi tercih edilmelidir. Konutlarda kiracıya ihtar süresi 30 gün olarak uygulanırken diğer taşınmazlar için ise 10 günle sınırlıdır. Bu süre dolmasına rağmen kiracı hala ödemede bulunmadıysa taşınmaz sahibi kira sözleşmesini iptal ederek taşınmazın tahliyesi için dava açma hakkı kazanır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz