Kira Gecikme Faizi

 

Konut ya da işyeri kiralamalarında kiracılar, gayrimenkulden sözleşme süresi boyunca yararlanmak için belirlenen kira bedelini ödemekle yükümlü oluyor. Kiracı, kira bedelini ödemeyi geciktirdiği takdirde gecikme faizi uygulanıyor.

 

Kira Geciktirilirse Ne Olur?

 

Gayrimenkul kiralamalarında kiralayan, kira bedelini aldığı takdirde gayrimenkulü kiracının kullanımına sunmakla, kiracı ise gayrimenkulden yararlanmak için sözleşmede belirtilen kira bedelini ödemekle yükümlü oluyor.

Kiracı, kirayı geciktirdiği takdirde kira bedeline gecikme faizi uygulanıyor. Temerrüt söz konusu olduğunda ise kiracı için tahliye işlemleri talep edilebiliyor. Kiraya veren kişi, kiracı tarafından bir ödeme alamadığı durumlarda ihtarname göndererek kiracıya belli bir süre verebiliyor. Bu süreç en az otuz gün olarak belirleniyor. İhtarname gönderildiği gün itibariyle süreç başlayıp, ödeme yapılmazsa, kiralayan kişi dava açma hakkına sahip oluyor.

 

Kira Gecikme Faizi Oranı Nasıl Belirlenir?

 

Kira gecikme faizi belirlenirken, kira sözleşmesine bakılıyor. Eğer kira sözleşmesi yapılan kişi ticari bir sıfata ilişkin ise kanuni faiz, ticari faiz oranı üzerinden uygulanıyor. Adi kira sözleşmesi söz konusu ise kanuni faiz, adi faiz oranı üzerinden uygulanıyor. Sözleşmede farklı bir oran belirtilmiş ise o oran üzerinden gecikme faizi uygulanabiliyor.

Kiracının Tahliyesi 

 

Gayrimenkulün kiralanmasının ardından ödenmesi gereken ve sözleşmede belirtilen kira bedelini ödemeyen kiracılar için tahliye isteminde bulunulabiliyor. Kiraya veren kişi, kiracıya yazılı bir süre vermiş ise ve bu süre içerisinde bir ödeme yapılmamış ise sözleşme feshedilebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz