İpotek Nedir?

İpotek nedir kısaca açıklamak gerekirse borcun ödenmesine güvence olarak alınan, borç ödendiği anda kaldırılan, borçlu tarafından gösterilen taşınmaz üzerine alacaklı adına konulan tapu şerhidir.

Yani özetlemek gerekirse belirli bir borç karşılığında borçlunun alacaklıya gayrimenkul teminatı göstermesidir. Rehin hakkı olarak ta anılan ipotek günümüzde en çok konut kredisi kullanımlarında gösterilmekte olup yine bankacılık sektöründe ipotekli ihtiyaç kredisi paketlerinde de tercih edilmektedir. Borçlu olan kişinin borcunu ödemesi ile beraber ipotek kaldırma yazısı ile ipotek kaldırılırken borcun ödenmemesi durumunda ise alacaklı taraf ipotek hakkını kullanarak taşınmazı satma hakkına sahiptir. Satılan taşınmazın satış bedelinden alacak tahsil edilip kalan tutar borçlu tarafa iade edilerek borç kapatılmış olur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz