Eğer kat maliki ve iskan belgeniz yoksa, kafanız bu aralar çok fazla karışıktır. Daire sahipleri iskan alabiliyor mu? İskan izni alınmamış olan yapılara daire sahipleri iskan alabilir mi? İşte iskan hakkında merak ettikleriniz ve cevapları…

Daire sahibi iskan alabilir mi?

Çok fazla merak edilen iskan soruları için hem tanım hemde yanıt vermeye çalıştık. Yapı kullanma izni olarak tanımlanan iskan belgesi, herhangi bir yapının belediyeye verilmiş ve onay almış olan projesine uygun şekilde yapılıp yapılmadığını gösteren oturma izni olarak bilinir.

Söz konusu olan bu belge inşaat bittikten hemen sonra alınabiliyor. Yinede, inşaatı bitmemiş olan ve Belediyelerin imar müdürlükleri yapı kullanma izni birimlerinden iskan belgesi alınmamış çok fazla yapının olduğu biliniyor. Bu bakımdan iskanı bulunmayan bina ve daire sahipleri iskan belgesi almak için müteahhitlerle iletişime geçmeye çalışıyor.

İskan belgesi bireysel alınmıyor!

İskan belgesini daire sahipleri tek başına alamıyor. Bu belgeyi almak için müteahhitte olan belgelerin ilgili makamlara verilmesi gerekmekte.

Ayrıca iskanı olmayan yapılarda oturan daire sakinlerine de cezalar geldiği biliniyor. Müteahhit şirketleri kapanmış veya şirketin sahibi ölmüşse eğer, ceza yinede ödenecektir. Cezanın ise tek bir şekilde ödenmeme durumu ortaya çıkıyor.

Ceza ödememe konusu ise; devletin iskan affı çıkarmasıyla oluyor. 1957 yılından önceki yapılarda iskanlı olarak kabul edilme ortaya çıkınca, bu sefer yeni bir tarih belirlenip, xxxx yılından önceki yapılar iskanlı olarak kabul edildi dendiği taktirde, ceza ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz