Kısmi kullanma izni endir? Kısmi kullanma izni düzenlemesinden sonra yapının tamamı içi yapı kullanma izni düzenlenir mi? İşte merak edilenler…

Kısmi kullanma izni nedir?

Kısmi kullanma izni, yapıların tamamlanmış olan bölümleri için alınmış olan yapı kullanım izni olarak ifade edilir. Yapının tamamlanmış olan bölümleri için kısmi kullanma izni belgesi alınır ve beraberinde ortak kullanım alanlarının da tamamlanması gerekiyor. Ortak alanların tamamlanması izin için mecburidir.

Yapılar için kısmi kullanma izni alındığında yapının süre içerisinde mevzuata uygun olarak bitirilmesi gerekiyor ki, yapı kullanma izni alınması zorunluluğunu kaldırmıyor. Her türlü bu izin alınmalıdır. Bir başka şekilde anlatacak olursak eğer, kısmi kullanma yapı izni alınması için, ruhsat süresi itibariyle 5 yıl içerisinde alınması bir değişiklik oluşturmaz.

Yapının tamamına yapı kullanma izni alınması 

Bir diğer soru ise kısmi kullanma izni düzenlenmesinde yapının tamamına yapı kullanma izninin gerekli olup olmadığı oluyor. Yapı kullanma izni kısmi olarak düzenlenebildiği gibi imar kanunu hükmündedir.

Yapının tamamı yada tamamlanmış kısımlarına yönelik yapı kullanma izni düzenlenmesi yalnızca bağımsız bölüme yapı kullanma izni düzenlenmesi değil, kullanıma hazır olan bağımsız bölümlerle beraber ortak olan bölümlerinde tamamlanmış olması gerekiyor.

Daha önceden kısmi kullanma izni alınmış olması, yapının bitiminden sonra düzenlenmesi gereken yapının tamamında kullanılması konusunda yapı kullanma izninin ayrıca düzenlenmesi gerekiyor. Ancak tekrar harç bedeli alınmaz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz