Kıyı Kenar Çizgisinde Kalan Yapıların Durumu

Suyun kara parçasına temas ettiği doğal noktalara ve doğal çizgilere kıyı kenar çizgisi adı veriliyor. Bu çizgiler belli başlı nedenlere göre değişiklik gösterebiliyor ve genellikle de doğal olaylar bu değişimde daha büyük etki sahibi oluyor diyebiliriz. Değişimin tesbiti ilgili kurum tarafından yapılıyor ve gerekli önlemler de alınıyor. Bir önceki makalemizde kıyı kenar yasası ile ilgili yaptırımlara değinmiştik, şimdi de bu konuyu daha detaylı bir şekilde inceleme altına alacak ve turizm bölgelerindeki gayrimenkullerin de bu aşamada nasıl muamele göreceklerini irdeleyeceğiz.

Kıyı kenar çizgisinin tesbiti ile birlikte yasanın bütünü net olarak karşımıza çıkıyor ve sert yaptırımlar da bizlere sunuluyor. İşletmelerin yapım aşamasında gerekli kontroller yapılmadığı takdirde yasaya uygun bir şekilde ya da menzilde inşa edilmemişse yıkım kararı alınabiliyor. İnsan canını tehlikeye atacak ya da büyük bir felakete yol açacak yapılar için verilen kararlar oldukça sert ancak doğru yaptırımlar olduğunu da belirtmek gerekiyor. Kıyı kenar çizgisinde kalan taşınmazların yıkılması birçok işletmeci tarafından haksız bulunuyor fakat özellikle oteller gibi insan yoğunluğunun çok daha fazla olduğu alanların bu aşamada herhangi bir müdahaleye maruz kalmaması daha mantıksız olacaktır diyebiliriz.

Kamu görevlileri ile oluşturulan bir komisyon ekibi tarafından belirlenen çizgiler inşaat yapımı öncesinde işletme fikir sahiplerine belirtiliyor ancak az önce de belirttiğimiz gibi birçok işletmeci bu kurallara uymamayı tercih ediyor. Denize kıyısı olan ve daha yakın hizmet sunan bir otelin planını yaparken, bir anda inşaatın durdurulduğunu görebilirsiniz. Yıkım kararını engelleme gibi bir durum söz konusu değildir çünkü farklı bir yaptırım yasalarda yerini almıyor ve insan canını tehlikeye atmaktan belli bir miktar para cezası da alıyorsunuz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz