Kıyı kanunu kapsamında yer alan bilgilere göre kıyıda yapılacak olan yapılar nedir? Bugün sizlere kıyıda ki imar planı hakkında yapılması gereken sahil şeridinde yapılardan bahsedeceğiz.

Kıyıda yapılması gereken yapılar nedir?

Deniz başta olmak üzere, suni göl veya tabi göl ile akarsu kıyılarında sahil şeritlerinin hem kültürel hem de doğal özellikleri ele alınarak koruma ile toplumun faydalanması için, kamunun yararına kullanma esaslarının tespiti için Kıyı Kanunu‘nda kıyıda yapılacak olan yapılar ile sahil şeridinde yapılacak olan yapılar için bazı bilgiler yer alıyor.

Bu bakımdan kanun kapsamında, kıyı ile herkesin eşit ve serbest olarak yararlanması gerekiyor. Böylelikle burada hiçbir şekilde bir yapının yapılması mümkün değildir. Örnek duvar ve çit hatta parmaklık ile tel örgü benzeri engellerin yer almaması gerekiyor.

Bunlara ek olarak kıyılarda kıyıyı değiştirici boyutta bir kazı yapılması yasaktır. Kum ile çakıl gibi şeylerin alınmaması gerekiyor. Ayrıca kıyılara toprak, çöp ve moloz benzeri atıkların atılmaması gereklidir.

Kıyılarda imar planı kapsamında, iskele ve liman hatta barınak ile yanaşma yeri gibi birçok benzeri durum kıyı yararı ile kıyıyı korumak adına yapılan alt yapı veya tesisler olarak bilinir.

Özellikle faaliyet açısından tersane ve gemi onarım söküm gibi tesisler kıyılarda yapılabilir. Çünkü bunlar gerekli olan durumlara ev sahipliği yapmaktadır. Ancak bu yapılar yada tesislerin de yapımları dışında kullanılmaması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz