Kıyıya ilk 50 metreye yapılaşma yasağı

Turizm sektörünü etkileyen kanunlardan bir tanesi de kıyıya belli bir mesafeden itibaren yapılaşma yasağının uygulanmasıdır. Kıyı kenarına yapı kurulmasını engelleyen bu kanun ile sahil alanlarının güvenliği de amaçlanmaktadır. Buna göre kıyıya ilk metrede herhangi bir yapımın iznine müsaade edilmezken sahil yolu, gezi alanları ya da dinlenme alanları gibi halkın kullanabileceği alanların yapılmasına izin verilmektedir. Bu nedenle de sahil kenarlarına ya da kıyıya ilk 50 metre mesafeye herhangi bir otel ya da bunun gibi yapının kurulmasına izin verilmemektedir. Ancak bunun dışında deniz kenarına kurulabilecek yat limanlarına ya da balıkçı barınaklarına izin verilebilmektedir.

Yat limanı ya da balıkçı barınaklarının kurulmasının izin verilmesinde belirli mesafeler dikkate alınmak zorundadır. Yat limanlarının altı buçuk metre yükseklik ve iki katı aşmamak kaydıyla kıyı kenarına dinlenme tesisi gibi yapıları kurmasına izin verilmektedir. Bunun dışında oluşturulacak balıkçı barınaklarının da aynı koşulları sağlaması halinde yapımına izin verilmektedir. Hazırlanan yönetmelikte balıkçı barınaklarının takılıp dökülebilir malzeme ile yapılmasına, geçici depolama birimi kurulmasına, ya da satış birimi gibi teknik alt yapı gerektiren yapıların kurulmasına da izin verilmektedir.

Turizmi etkileyen en önemli kararlardan bir tanesi olan 50 metre yasağı kıyıya kenarı olan otellerin ya da pansiyonların etkilenmesine neden olsa da genel olarak halk kullanabileceği alanların genişlemesine izin verdiği için olumlu karşılanmaktadır. Bu şekilde aynı zamanda da kaybedilen sahil alanlarının geri kazanılması ve tatil alanlarının da genişlemesi amaçlanmaktadır. Bozuk yapılan ya da görüntü kirliğine neden olan yapılar da düzenlenen bu kanunla temizlenebilmektedir. Getirilen kısıtlama ilgili yerlere de ilan edilerek gerekli çalışmanın yapılması sağlanmaktadır. Bunun dışında gerektiği durumda itiraz edebilme ya da yasal haklarını kullanabilmesi amacıyla ilgilere konu hakkında da açıklama getirilmiş olundu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz