Kocaeli Gebze İstanbul Tuzla Metro Hattı Geliyor

İlk adım, Kocaeli ve İstanbul’u birbirine bağlayan metro hattında gerçekleştirildi!

Gebze ve Tuzla ilçelerini bağlayan metro hattı projesi için ön yeterlik ihalesi gerçekleşti.

Kocaeli’nin Gebze ile Tuzla ilçelerini birbirine bağlayan metro hattı projesi için ön yeterlilik ihalesi tamamlandı. İhale için 15 firma başvuruda bulundu. Planlanan dört buçuk yıllık hattın yüzde 94’ü yeraltında olacak. İş teslim günü 560 günde tamamlanacak. Metro hattı tamamlandığında ulaşım  Darıca, Gebze ve OSB arası 19 dakika iolacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 15.6 km’lik Gebze Metro Hattı ön yeterlilik sözleşmesi, 3. Havaalanı, Osmangazi Köprüsü ve İzmir Otoyolu, Ankara-İstanbul YHT Hattı, Dubai Metrosu dahil olmak üzere 15 firmayı kazanan müzayedelere katıldı. Yeterlilik ihalesine Genel Sekreter İlhan Bayram ve Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Altay ve Doğan Erol da katılmışlardır.

Yedi şirket ikinci aşamaya katılacak

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, tekliften sonra “Kocaeli için oldukça önemli bir gün. Bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı en büyük ihale. Kentimizin önemli bir ihtiyacıydı. Projemizin ön yeterlilik ihalesini yaptık. 15 firma katılım gösterdi. Bu firmalardan 7 tanesi yeterlilik alarak ikinci aşamaya geçecek. Gelen firmalar arasında Türkiye’nin en büyük firmaları var. Bu anlamda mutluyuz. İşi bilen firmalar burada. İnşallah bunların 7 tanesini komisyon seçecek. Ve kısa sürede ikinci aşamaya geçeceğiz. Yeterlilik alan firmalara hazırlanmaları için 40 günlük bir süre vereceğiz. İkinci ihaleyi martın ikinci yarısında yapmayı planlıyoruz. Bu senenin ilk yarısında metro inşaatına başlamak istiyoruz. İnşallah Kocaeli’mize, ülkemize hayırlı olur”diye belirtti.

Aylık 50 milyon TL ödenecek

İstanbul entegrasyonunu da değerlendiren Bayram, “Gebze Marmaray İstasyonu ortak noktamız olacak olan Gebze OSB’deki istasyonumuzu Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar götüreceğiz. Bu çalışmalar planlara işleme aşamasında. Bu kapsamda da İstanbul’a metromuzu entegre etmeyi planlıyoruz. İhalemiz 4 buçuk yıl proje için öngörüldü. Finansmanını büyükşehir olarak biz sağlayacağız. Aylık 50 milyon TL civarında hak ediş ödemesi gerçekleştirilecek. Bu önemli bir finans hadisesidir. Bu proje Kocaeli’nin bir üst lige çıktığını gösterir “dedi.

Yolculuk 19 dakika sürer

14.7 kilometrelik hattın 900 metrelik tünel bir yarımkürede yapılacak. GoA4 sürücüsü olmayan tam otomatik metro hattı olarak kullanılacak olan Gebze metro hattı, 80 yolcu kapasiteli olacak ve 4 araçtan oluşacak. Şürücüsüz metro hattı 15.6 kilometre olan 12 istasyondaki sinyalizasyon ekipmanları sayesinde 90 saniyelik aralıklarla seyahat edebilecek. Gebze ve Darıca arasında uzanan 15,6 kilometrelik metro hattının 560 gün içinde tamamlanması planlanmaktadır. Darıca, Gebze ve OSB arası ulaşım 19 dakika arasında sağlanacak. Bakım ve onarım istasyonu, Metro araçlarının her türlü bakım ve onarımına cevap verecek ve araç deposu ve kontrol merkezi hattın sonundaki Pelitli semtinde olacak. Planlanan TCDD istasyonu, Marmaray ve Hızlı Tren ile diğer şehirlere, özellikle İstanbul’a bağlanacak. İlk istasyon Darıca Plaj İstasyonu’ndan başlayarak yolculuk, 12. ve son istasyon olan OSB istasyonunda 19 dakika içinde gerçekleşecek. Projede, 4. otomasyon seviyesi (GoA4) şoförsüz, tam otomatik metro istasyonuna hizmet edecektir. Şoförsüz metro sistemlerinde şoför bulunmadığından sürücünün tüm müdahaleleri ve kontrolleri Trafik Kontrol Merkezi tarafından elektronik sistemler yardımıyla yapıcak. Tren arızası durumunda, Kontrol Merkezi’ndeki istasyona gelen alarm bilgisine göre müdahele edilmektedir. Bütün müdahaleler kontrol merkezinden yapılmaktta.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz