Kocanın Borcu Kadını Bağlar mı?

İstanbul ilinde ikamet eden Mehmet P. isimli vatandaş, evini ipotek ederek bir bankadan belirli bir miktar kredi çekti. Mehmet P isimli vatandaşa. kredi borcunda yaşadığı ödeme sorunlarından dolayı krediyi aldığı banka tarafından icra takibi başlatıldı. Eşinin çekmiş olduğu krediden haberi olmadığını açıklayan Nurten P. ise karşı dava açtı. Yargıtay’a taşınan davada, “Eşin, kocasının yapmış olduğu bu borçtan haberi yok; aile evi üzerine yapılan bu ipotek kaldırılmalı kararını verdi.

Olay 2011 senesinde İstanbul ilinde yaşandı. Nurten P.’nin eşi Mehmet P., konutunu ipotek ettirerek bir banka şubesinden kredi çekti. Fakat borçlarını zamanında kapatamayınca, kredinin çekilmiş olduğu banka icra takibi başlattı. Nurten P. ise eşinin ne kredisinden ne de borcundan haberi olmadığını, konutlarına yapılan bu ipoteğin kaldırılmasını ve konutun icra yolu ile satışının durdurulmasını isteyerek bankaya dava açtı.

YARGITAY KARARI ONADI

Küçükçekmece 2. Mahkemesi, eşin onayı olmadan aile evinin kocası tarafından ipotek olarak gösterilmesinin kanunlara aykırı bir davranış olduğu nedeni ile davanın kabulüne karar verdi. Kararda ise, “Nurten P’nin eşinin borcundan haberi olmadığını; aile evi üzerine konulan ipoteğin kaldırılmasını istedi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz