Komple Bina Kiralama İşlemleri

Bir gayrimenkulün kiralanması için belli prosedürler bulunmaktadır. Öncelikle kiralayan kişi ile mal sahibinin anlaşması ve bir sözleşme yani kira sözleşmesi imzalaması gereklidir. Bu sözleşmenin amacı kira bedelini, kira süresini, kiralayan ve mülk sahibi arasında anlaşıldığını, kiralayan ve mülk sahibinin kimler olduğu gibi bilgilerin resmiyet kazanmasıdır. Bu sözleşme olmadığında hukuken iki tarafta anlaşamadıklarında zor duruma düşecektir.

Komple Bina Kiralamaları Nasıl Olur?

Gayrimenkul kiralamalarında bu sözleşme gereklidir. Arsa, arazi, tarla, fabrika, daire, çok katlı bina fark etmeksizin kiralanabilmekte ve bu sözleşme yapılmaktadır. Mesela bir daire kiralanacağı zaman bu sözleşmede yukarıda yazılan bilgiler yer alır. Genellikle daire kiralanması 1 yıllık veya 2 yıllık olarak yapılır. Daire kiralamada belirli koşullar ve kurallar da vardır. Mesela “ev sahibi keyfi olarak kiracısını çıkaramaz” gibi kurallar vardır. Komple bina kiralamak da daire kiralaması gibidir. Fakat genellikle dairenin aksine 1 yıllık kısa süreler için değil daha uzun süreler için kiralanır.

Örneğin bir apartman genellikle 10 yıllık bir süre için kiralanır. Tabi ki daire kiralamada olan kurallar bu tür komple bina kiralamaları için de geçerlidir. Mesela mülkiyetin asıl sahibi binadan keyfi olarak kiracı olan tarafı çıkaramaz. Genellikle bu tür komple bina kiralama işini şirketler, firmalar, dershaneler gibi kurum ve kuruluşlar yapmaktadır.

Bina Kiralarken Dikkat Edilmesi gereken Hususlar

Bina Kiralamalarında kiralan binanın arsası bulununuyorsa yapılacak sözleşmeyi bu arsa payını kapsayacak şekilde yapmak çok daha mantıklıdır. Aslında en sağlam sözleşme Komple gayrimenkulün kullanım hakkı ( İrtifak ) hakkını tapuda şerh koyarak almaktır. Kiralayacağınız Bina yukarıda bahsettiğimiz gibi uzun süreli kiralanacağı için tüm programlarınız bu süreye göre veya daha ötesi içinde yapıyor olabilirsiniz. Bu sebeple baştan herşeyi kağıda dökerek noterde onaylı bir şekilde yapmanızda fayda var.

Uzun süreli sözleşmelerde genel olarak 10+10 yada 10+5 tercihe göre değişebilir kiralama süreleri öngörülmektedir. Geel anlamda uzun süreli binaların kiralamarında diğer daire kiralamalarına göre sonraki ihtilaflarda kiralayan kişinin hakları daha fazla olacaktır. Örnek olarak sözleşmede 10 sene sonrası belirtilmemişse 10. sene sonunda eğer kiracı isterse süreyi uzatabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz