Sürekli olarak komşunuzdan rahatsız oluyorsanız, rahatsızlığınızı polise ya da zabıtaya bildirebilirsiniz. Kat Mülkiyet Kanununa göre en son çare daireyi satın alarak gürültü yapan komşunuzdan kurtulabilirsiniz. İlk olarak rahatsız olduğunuz komşunuzu polise ya da zabıtaya şikayet ederek idari para cezası kestirebilirsiniz. Eğer şikayet ettiniz ve bir sonuç alamadıysanız dava açıp savcılığa başvuruda bulunabilirsiniz.

En son ise bütün komşularınızla birleşip Kat Mülkiyeti Kanunu hükmüne göre daireyi satın alıp gürültücü ve rahatsızlık veren komşunuzdan kurtulabilirsiniz. Komşunuzun eşyaları sürekli sürüklemesinde, gürültülü seslerin gelmesinden, müzik sesinin yüksek sesle açılmasından, çocukların sürekli bağırıp çağırmasından dolayı komşunuzdan rahatsız oluyorsanız Kat Mülkiyeti Kanuna başvurmanız gerekiyor.

KMK’nın 18. maddesinde bulunan yazıda kat malikleri ve kiracılar karşılıklı olarak birbirlerini rahatsız etmemek, haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla sorumludurlar. Rahatsızlık kişiden kişiye değişen bir kavramdır. Yargıtay uygulamaları ile bazı ölçüler koyar. Mesela belli bir seviyenin üzerine çıkan ses ya da gürültünün, soğuk, ısı, koku, kat maliklerin can ve mal güvenliğini tehdit eden ya da ahlak, adet, örf kurallarına aykırı tutum ve davranışlar rahatsız edici olarak kabul ediliyor.

Kısacası apartmanda sizi rahatsız eden komşunun dava yolu açıktır. Mahkeme kararı ile rahatsızlık veren tutum ve davranışlar önlenir. Şikayet edip dava açarak yaşadığınız rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz. Eğer siz de komşunuzdan şikayetçiyseniz ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz