Ekonomik program hedefleri için beyanname veren mükellef sayısının arttırılması adına, istisna ve muafiyetleri daraltmayı hedef alan bazı güncellemeler bekleniyor. Kanun kapsamında bazı yeni vergilerin gelmesi bekleniyor.

İki yeni vergi!

Bu hafta mecliste kabul görürse eğer, teklifte yer alan iki önemli verginin karşımıza çıkacağı belirtildi. Bunlar ise konaklama vergisi ve değerli konut vergisi olarak karşımıza çıkacak.

KONAKLAMA VERGİSİ

Konaklama vergisi, birçok Avrupa ülkelerinde de uygulanıyor. Dünya genelinde örnek verecek olursak eğer, konaklama vergisi yerli yada yabancı vatandaş ayrımı yapmadan, (öğrenci gibi durumlar hariç) yüzde 1 ile yüzde 2 oranında bir gider vergisi alınacak.

Bu bakımdan mecliste geçen konuşmalar kapsamında 5 yıldızlı otelde 18 TL, 4 yıldızlı otellerde 12 TL ve 3 yıldızda ise 9 TL gibi olurken, 1 ve 2 yıldızlı otellerde 6 TL olarak vergi alınacak.

Değerli Konu Vergisi

5 milyon TL üstünde mesken sahiplerinin artık değerli konut vergisi ödemesi gerekiyor. Bu bakımdan artık lüks meskenleri olanların örnek 5-7.5 milyon TL arasındaysa binde 3, 7.5 – 10 milyon TL arasındaysa binde 6 ve 10 milyon üstündeyse binde 10 yüzde 1 vergi ödeyecekler.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz