Konkordato Nasıl İlan Edilir?

 

Ticari durumunun kötü gitmesi nedeni ile sarsıntıya girmiş olan borçlunun, alacaklarını ve alacaklarına dair belli bir plan çizmesi konusunda kendi aralarında yapılan anlaşmanın mahkemece onaylanması ile birlikte konkordato oluşmaktadır. Peki, oluşan bu konkordato nasıl ilan edilir merak konusu olurken biz sizlere bu konu hakkında detaylı bilgileri paylaşacağız.

Bir borçlu maddi durumunun ve ticari işlerinin kötüye gitmesi ve batma aşamasına gelmiş olması durumunda borçlu olduğu kişilere ödemelerini geciktirmesi veya geciktirebilecek durumda olması durumundayken konkordato ilan etme hakkı bulunmaktadır. Konkordato iflastan kurtulmak ve batmamak için ilan edilmekte olup, vade vermek ve tezilat yapmak şartı ile ilan edebilir.

Konkordato İlanı Nasıl Yapılır?

 

Konkordato nasıl ilan edilir konusunda borçlunun kendi kusuru olmadan bu duruma gelmediğini belirleyerek ve bunu belgeler halinde derleyerek dürüst ve ahlaklı olan tüm borçluların ilan etme hakkı bulunmaktadır. Konkordato ilan etmek için ise öncelikle bir dilekçe oluşturarak ve eklenmesi gereken belgeleri de ekte sunarak ilgili mahkemeye sunması gerekmektedir. Konkordato ilan edilmesi durumunda borçlu alacaklı olduğu kişilerden 3’te 2’si kadarı ile anlaşma yapmak durumunda kalıp, kalan alacağından feragat etmesi gerekmektedir. Borçlunun konkordato anlaşmasını yapmasının ardından ise ticari mahkemeye sunulan dilekçenin kabulü ile konkordato ilanı kesinleşmiş olup, konkordato gider avansının yatırılması gerekmektedir. Konkordato ilanı bu şekilde yapılmakta olup, tabi ki aynı zaman da talebe eklenecek olan ayrı belgeler de bulunmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz