Konkordato Ne Demektir?

İnşaat sektöründe yükselen konut kredisi faiz oranları nedene ile konut satış rakamları her geçen gün düşmeye devam ederken inşaat şirketleri de kötü günler geçirmeye devam ediyor. Büyük şirketler kendi finansman sistemleri üzerinden senetle konut satışı yaparken küçük şirketler ise ne yazık ki nakit akışında yaşanan sorunlar nedeni ile iflas bayrağını çekiyor. Bunlardan biride Odaş Yapı oldu. Odaş Yapı konkordato ilan etti. Peki, konkordato ne demekti?

Konkordato Ne Demek?

Ticari durumunda sorunlar yaşayan borçluların alacaklılarının, bu kişiden olan alacaklarını belirli bir ödeme takvimine göre almalarını sağlayacak kendi aralarında oluşturulan ve mahkeme tarafından da onaylanan plana konkordato adı verilmektedir. Şirket iflası açıklanmadan önce atılan son adım olarak kabul edilir. Alacaklılar bu ödeme takvimi ile alacaklarını tahsil etmeye çalışır.

Odaş Yapı Konkordato İlan Etti!

İnşaat sektöründe 20 yıldır hizmet veren değerli markalardan biri olan Odaş Yapı’nın konkordato ilan etmesi inşaat sektöründe büyük üzüntü yaşanmasına neden oldu. Odaş Yapı tarafından Bakırköy 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapılan başvuruda şirket 3 aylık geçici konkordato talebinde bulundu. Şirketin mali yapısında zayıflama bulunduğu öğrenilirken bu zayıflama nedeni ile mal varlıklarını kaybetme riski ile karşı karşıya kaldığı ve mal varlıklarını korumak adına böyle bir karara imza attığı belirtildi. 3 aylık sürenin dolmasının ardından şirketin mali yapısında düzelme olup olmayacağı ise merak konusu oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz