Kontrat nedir? Kontrat neye yarar? Kontrat iki kişi veya daha fazla bireyin bir işi yapması veya yapmadan önce aralarında anlaşmış oldukları hukuksal bir sözleşme olarak bilinir. Kontrat hakkında anayasamızda bazı maddeler yer alıyor. Bu sözleşmenin bozulması yada sözleşmeye uyulmaması durumunda anayasamızda yer alan maddeler neticesinde hükümler uygulanmaktadır.

Sözleşme gereği anlaşmanın kontrat olarak kabul edilmesi için 5 maddeye ihtiyaç duyuluyor:

  • Sözleşme gereği en az iki kişinin yer alması ve anlaşma teklif edildiğinde karşıdaki kişinin bu durumu kabul edip onaylaması gerekiyor.
  • Yapılan anlaşmanın mantığa aykırı olmaması gerekiyor.
  • Amaç olarak yasal olmalı ve kanun gereği ne gerekiyorsa o şekilde olmalıdır.
  • Muktedir olma durumu gerekiyor
  • Sözleşme yazılı olacak ve imza, tarih gibi bazı unsurların olması gerekiyor.

Kontrat Türleri Nedir?

Kontrat türleri arasında, en fazla kullanılan kira kontratı olarak biliniyor. Kira kontratı bir taşınmazın karşıdaki kişiye kiralanması durumunda elde ettiği hakları ve kiralayan kişinin de haklarını ve bu duruma uymasına bir nevi söz vermiş olduğunu ifade eder.

Bunun yanı sıra satış kontratı da çok fazla kullanılmaktadır. Taşınmazlar yada taşınır mallar diğer kişilere bir bedel karşılığında satıldığı zaman yada bedelsiz devredilmesi sırasında kullanılır.

İş kontratı ise çalışan ve işveren arasında kullanılmaktadır. Bu kontratta çalışma saatleri, maaşı ve çalışanlar ile iş verenlerin karşılıklı sorumlulukları bulunuyor.

Son olarak ise kanunlarla düzenlenen kontratlar yer almakta. Burada ise Türk Borçlar Kanunu tarafından düzenlenir ve kişiler arasında maddi manevi borç ilişkileri yer alır.

Kontrat damga vergisi nedir?

Kontratlarda yer alan damga vergisi bulunduğumuz yıl ve diğer yıllar daima değişmektedir. Bunla beraber kontratta eğer bir kefil bulunuyorsa damga vergisi oranı da artacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz