Kontrat Yapılmayan Kirada Ev Sahibinin Hakları

 

Kiralar günümüzde daha çok kira sözleşmelerine yani kontratlara dayanarak yapılmakta olup, bazı kira durumlarında ise sözleşme ya da kontrat yerine sözlü anlaşma yapılmaktadır. Bu sözlü anlaşma ise sözlü kontrat olarak da bilinmektedir. Fakat bu durumlarda bazı zamanlar da kiracı ve mülk sahibi yani ev sahibi arasında bazı anlaşmazlıklar çıkmakta olup, bu anlaşmazlıkların ortaya çıkması durumunda ise kontrat yapılmayan kirada ev sahibinin hakları konusu gündeme gelmektedir. buna göre ise kontratsız ev sahibinin hakları nelerdir sizler için araştırdık.

Kontratsız yani sözlü anlaşma ile yapılan kontrat ile yazılı olarak yapılan kontratta hem ev sahibinin hem de kiracının hakları aslında aynıdır.

Kontratsız Ev Sahibinin Hakları

 

Ev sahibi ile kiracı arasında herhangi bir sorun oluşması halinde ev sahibi bu sorunu gündeme taşımak amacı ile ihtarname çekme hakkına sahiptir. Ev sahipleri bazen kiracılara haklı nedenler dahilinde kiracılara tahliye davası açma hakkına sahip olmakta olup, bu nedenler ise;

  • Kiracının kiraları ödememesi
  • Birinci derecede yakınının eve ihtiyacının olması
  • Evin satılması ve bu satış sonrasında alan kişinin eve ihtiyacının olması
  • Evin zorunlu bir tadilata girmesinin gerekmesi
  • Kiracının aidat ödememesi
  • Komşuluk ilişkilerine önem vermemesi ve insanları rahatsız etmesi

Yukarıda ki nedenler ev sahibinin tahliye davası açmasına neden olabilecek durumları kapsamakta olup, kontratsız ev sahipleri de bu konulara dahildir. Tabi ki öncelikle kiracının olduğunu ispat etmesi gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz