Konut açığı nedir? Konut açığı ne şekilde meydana geliyor? Konut açıklarında yapılması gereken durum nedir? Konutlar vatandaşların barınma gereksinimini karşılayan bir araç olarak tanımlanır. İşte konut açığı hakkında merak edilen sorular…

Konut açığı nedir?

Konutlar, kişilerin temel gereksinimlerinin başında yer alan barınma gereksinimlerini karşılamakla görevli olan bir araç olarak ifade ediliyor. Konut sorunu ise, hızlı bir şekilde kentleşmenin sağlanması ve ekonomik ile toplumsal sorunlardan dolayı kaynaklanmaktadır. Özellikle bu duruma yönelik yatay yapılaşma ile bir çözüm üretilmesi bekleniyor.

Bunlara ek olarak, belli bir sınır içerisinde gelişmekte olan ülkelerde bu sorunu çözmek dahada fazla zorlaşıyor. Konut açığı demek, konut birim sayılarına yönelik, konut gereksinimi duyan ev halkı birimlerinin bulunmuş olduğu talep sayısından az olması halinde oluşan açık olarak biliniyor.

Barınma hakkı ihtiyacı çok fazla

Bu bakımdan Barınma hakkı olarak bilinen konutların daha fazla gelişmesi ve herkese yetecek sayıda konut olması gerekirken, sağlıklı bir şekilde kentleşmeyi sürdürebilmek adına Birleşmiş Milletler tarafınca ilan edilmiş 13 Ekim Dünya Konut Günü’nde ülkemizde konutlar için bazı analizler yapıldı. Yapılan değerlendirme sonucu ise nüfusun yüzde 95’i deprem tehdidi ile karşı karşıya olan kişiler. Plansız bir şekilde kentleşen hayatın her geçtiğimiz gün daha fazla zorluk çektiğinin bir göstergesi olan ülkemizde, konut açığı da ciddi bir boyuta ulaşmış durumda.

Son yapılan analiz ve çalışmalar sonucunda, şehirleşme ve nüfus artışı gibi yenileme ile afetten kaynaklı konut ihtiyacının tam olarak 4.1 milyon olacağı ifade ediliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz