Konut Alan Yabancıya Vatandaşlık Verilmesi Hakkında Yönetmelik Değişti

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile beraber yabancılara konut satışı için bir dizi yeni değişiklik yapıldı.

250 Bin Dolarlık Konut Alana Vatandaşlık Müjdesi Geldi

İnşaat sektörü uzun süredir markalı konut satışının artırılması amacı ile hükümetten konut alan yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesi için uygulanan sınırın düşürülmesini istiyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni yönetmelik ile sektörün bu talebini sonunda yanıtladı. Yönetmelik ile beraber eskiden 1 milyon dolar olarak uygulanan sınır güncellenerek 250 bin dolara düşürüldü. Yani Türkiye’den 250 bin dolarlık taşınmaz alan kişilere vatandaşlık verilmesinin önü açılmış oldu.

Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Madde 1- 11/2/2010 tarihli ve 2010/139 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 20 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı” şeklinde, aynı fıkranın (a) bendinde yer alan “2.000.000 Amerikan Doları”, “Ekonomi Bakanlığınca” ibareleri sırasıyla “500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Liresi”, “Sanayi ve Teknoljoji Bakanlığınca” şeklinde, (b) bendinde ter alan “1.000.000 Amerikan Doları” ibaresi “250.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası” şeklinde, (c) bendinde yer alan “100”, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca” ibareleri sırasıyla, “50”, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca” şeklinde, (ç) bendinde yer alan “3.000.000 Amerikan Doları” ibaresi “500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası”, (d) bendinde yer alan “3.000.000 Amerikan Doları”, “Hazine Müsteşarlığınca” ibaraleri sırasıyla “500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da Türk Liresı”, “Hazine ve Maliye Bakanlığınca” şeklinde, (e) bendi “En a 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payını en az üç yıl elinde tutma şartıyla satın aldığı Sermaye Piyasası Kurulunca tespit edilen.” şeklinde değiştirilmiştir.

Madde 2- Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesinin altınca fıkrasında yer alan “efektif satış kuru” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve/veya çapraz döviz kuru” ibaresi eklenmiştir.

Madde 3- Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

“(7) İkinci fıkra kapsamında yapılacak vatandaşlık kazanma başvuruları ile ilgili süreci takip etmek amacıyla İşişleri Bakanlığı bünyesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetlet Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazibe ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulabilir.

(8) İkinci fıkra kapsamında yapılacak yatırım türleri arasında belirtilen süreyi tamamlamak amacıyla geçişkenlik mümkündür.”

Madde 4- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 5- Bu Yönetmelik hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz