Konut Alımları İçin Tüketicilere 2 Yıl Cayma Hakkı Tanındı

Ön ödemeli konut satışı alanında tüketicilere tanınan haklar geliştirilmeye devam edilirken bunlardan biri de 2 yıllık cayma hakkı oldu. Çıkarılan yeni Kanun Hükmünde Kararname kapsamında ön ödemeli konut satışında cayma hakkı için yeni düzenlemelere gidildi. Yapılan yeni düzenlemeler Resmi Gazetede yayımlanarak kanunlaştırıldı ve uygulamaya sokuldu. Yeni yürürlüğe giren uygulama ile beraber ön ödemeli konut satışında tüketici hiçbir mazeret öne sürmeden 24 ay içinde sözleşmeden cayma hakkı kullanabilecek.

Düzenleme Gayrimenkul Sektörünün Elini Güçlendirecek

Sektör tarafından uzun süredir talep edilen bu değişiklik sayesinde keyfi caymaların önüne geçilebilecek ve maket satışı yapan firmaların eli büyük oranda güçlenmiş olacak. Gerekçesiz vazgeçme hakkı bulunan tüketicilerin 3 ayı doldurduktan sonra sözleşmeden caymaları durumunda bazı cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalacakları belirtiliyor.

Sözleşmeden Vazgeçenler Tazminat Ödeyecekler

İnşaat firmalarının nakit akışında büyük sorunlar yaşamasına neden olan sözleşmeden cayma hakkı için yapılan yeni düzenleme ile beraber keyfi caymaların önüne geçilecek. Çünkü sözleşmeden ilk 3 içinde vazgeçenlerin sözleşme bedelinin % 2, bu süreden 6 aya kadar olan sürelerde vazgeçenlerin yüzde 4, bu süreden 12 aya kadar olan sürede vazgeçenlerin % 6 ve yine bu süreden 24 aya kadar olan sürede vazgeçenlerin ise toplam sözleşme bedelinin yüzde 8’ine kadar tazminat ödemesi gerekecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz