Kadınlar ve Erkeklerin 2016 Yılında Aldıkları Konut Sayısı Açıklandı 

2016 yılını kapsayan pek çok veri Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmaya devam ediliyor. Açıklanan veriler arasında Türkiye’de 2016 yılında satışı gerçekleştirilen toplam konut sayısı ile bu konutlardan kaçının kadınlar kaçının ise erkekler tarafından alındığı da açıklandı.

Toplam Konut Satışı % 4 Oranında Arttı

2016 yılında gerçekleştirilen toplam konut satış oranı 2015 yılına oranla yüzde 4 oranında artış göstererek 1 milyon 341 bin 453 rakamına ulaştı. En çok konut satışı yapılan il geçen senede olduğu gibi bu senede İstanbul olurken bu ilimizde gerçekleştirilen toplam konut satışı rakamı 232 bin 428 olarak açıklandı. En çok konut satılan ikinci ilimiz ise toplamda gerçekleşen 144 bin 570 konut satışı ile Ankara olurken üçüncülüğü ise 81 bin 316 konut satışını gerçekleştirilen İzmir oldu.

En Çok Konutu Erkekler Satın Aldı

Erkek egemen bir toplum olarak öne çıkan Türkiye konut satışlarında da bu özelliğini ortaya koydu. Geçen sene Türkiye’de satılan toplam konut sayısından 801 bin 48 tanesini erkekler satın alırken kadınlara gerçekleştirilen konut satışı ise 391 bin 334 konut ile sınırlı kaldı. Yani toplam konut satışında erkekler yüzde 59,7 kadınlar ise 29,2 pay almış oldu. Toplam satış rakamının yüzde 2,2’lik bölümü olan 29 bin 88 konut ise kadınlar ve erkeklerin ortak tapusu ile alınmış oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz