Konut Alımında Suudiler, Iraklıları Geride Bıraktı

Ekim ayında yapılan konut satışlarında gerilemenin görülmesine rağmen yabancılara yapılan konut satışlarında artış yaşandı. Yabancılara yapılan konut satışlarında Suudiler, Iraklıları geride bıraktı.

Yüzde 70,9 Artış

Konut satışlarında yapılan kampanyaların sona ermesi nedeniyle üç aylık yükselişin ardından Ekim ayında yüzde 5,7 oranında bir düşüş meydana geldi. Yabancılara yapılan konut satışlarında ise Ekim ayında 2 bin 677 konut ile geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 70,9 oranında bir artış söz konusu oldu.

Ülke genelinde yapılan konut satışları, Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 5,7 oranında azalarak 122 bin 882 oldu. Satışlar, bir önceki aya kıyas ile 18 bin azaldı. Ekim ayındaki konut satışlarında en yüksek pay yüzde 17 ile İstanbul’un olup, 20 bin 906 konut satışı gerçekleşti. Listenin ikinci sırasında 12 bin 130 konut satışı ve yüzde 9,9 pay ile Ankara, üçüncü sırasında 7 bin 258 konut satışı ve yüzde 5,9 pay ile İzmir yer aldı. Konut satış sayısının en düşük olduğu iller, 8 konut satışı ile Hakkari, 15 konut satışı ile Ardahan ve 38 konut satışı ile Şırnak oldu.

Yabancılara Yapılan Satışlar

Yabancılara yapılan konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 70,9 oranında artış göstererek 2 bin 677 oldu. Yabancılara yapılan satışlarda ilk sırada bin 321 konut satışı ile İstanbul yer alırken İstanbul’u 465 konut satışı ile Antalya, 121 konut satışı ile Bursa, 108 konut satışı ile Yalova ve 93 konut satışı ile Aydın takip etti.

Yüzde 232 oranında artışla rekor kıran Suudi Arabistan, Ekim ayında 529 konut alarak Irak’ı geçti. Suudilerin 10 ayda yaptığı konut alımı 2 bin 835 oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz