Konut Alımında Yüzde Kaçına Kredi Verilmektedir?

 

Ev sahibi olmak eskilerden birikim ile mümkün olsa da gerek ev fiyatlarının artışı gerekse ekonominin özellikle son zamanlarda olan dengesizliği ev alımlarını ciddi şekilde düşürmüştür. Ev almak zaten eskisine kıyasla maalesef ki peşin ve birikim ile pek mümkün değildir. Bunun diğer nedeni ise evlerin kentsel dönüşüme girmesi ile birlikte yeni binalar oldukça çoğalmış olup, bundan dolayı da ev fiyatlarında oldukça fazla meblağlar dönmeye başlamıştır. Şuanda en düşük dairler bile ortalama Türkiye genelin de 200 bin TL olarak görülmektedir. Bu durumda ev sahibi olmak isteyenlerin konut alımında bankaya müracaat ederek konut kredisi ile ev sahibi olmaya itmektedir. Tabi ki bu durumda merak edilen sorulardan en önemlisi ise konut alımlarında yüzde kaçına kredi verilmektedir sorusu olmuştur.

 

Konut Alımlarında Banklar Yüzde Kaç Kredi Veriyor?

 

Bankaların konut kredisi vermesiyle birlikte ev alımlarında olan hızlanma ev sahibi olmak isteyenleri memnun eden bir durum olsa da bankalar konut kredilerinde evin tamamını karşılamamaktadır. Yani sizin alacağınız evin belli bir kısmını peşin kalanını ise size kredi olarak verilmesini sağlamaktadır. Bu durum da ise bankalar ev kredilerinde yüzde kaçını karşılıyor sorusu akıllara gelirken bankalar konut kredilerinde %75’lik bir kısmı karşılamaktadır. Bu tutar aslında oldukça yüksek olsa da evin bedeline göre %25’lik kısmını sizin kendi cebinizden vermeniz gerekmektedir. Bu kanun çerçevesin de belirlenmiş bir yasa olup, 01.01.2011 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz