Gerek yatırım yapmak gerekse de oturma amaçlı olarak alınan konutlarda hem konutu alım aşamasında hem de konutu alırken tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli husus

Konut Alımlarında Ödemede ve Tapuda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Gerek yatırım yapmak gerekse de oturma amaçlı olarak alınan konutlarda hem konutu alım aşamasında hem de konutu alırken tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar bulunuyor. Peki, konut alırken ve tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Konut Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Konut satın alırken markalı konut projelerini tercih eden kişilerin öncelikle mutlaka projeyi üstelenen firmanın önceki işlerini incelemeleri öneriliyor. Emlakçıdan konut almak isteyen kişilerin ise kesin kararlarını vermeden asla kaparo ödemesinde bulunmamaları gerekiyor. Çünkü kesin karar verilmeden ödenen kaporalarda kişinin konutu satın almaktan vazgeçmesi durumunda kaparo yanabiliyor. Sahibinden satılık konut ilanları arasından seçimde bulunacaksanız ise de konutun tapu fotokopisini isteyerek tapu dairesi ve belediyeyi ziyaret ederek konut hakkında bilgi edinebilirsiniz. 
Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 
En zor aşama olan karar verme aşamasını geçen kişilerin tapu devri işlemlerinde markalı projeleri tercih etmeleri durumunda ilk olarak satış sözleşmesi imzalanıyor. Şahıslardan alınan konutlarda ise tapu devir işlemleri için iki tarafından tapu daireleri tarafından istenen belgeleri hazırlayarak şahsen tapu dairesine başvuruda bulunmaları yeterli oluyor. 
Tapuda Ödeme Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 
Tapuda harcı ödemelerinde alıcı tarafta satıcı olan tarafta binde 20 bin oranında ödeme yapılması gerekiyor. Ödeme işlemlerini mümkün olduğunca banka üzerinden yapılması yaşanacak olan anlaşmazlıkların çözümlenmesinde önemli bir rol üstleniyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.