2017 Maketten Konut Satış Sözleşmesi Cayma Süresi 

Gerçekleştirilecek olan projenin yapı ruhsatı alındıktan sonra inşaat halinde yer alan taşınmazların satışını gerçekleştirmek üzere firmaların yapmış oldukları sözleşmelere maketten konut satış sözleşmesi adı verilmektedir. İmzalanan bu sözleşme hem sözleşmeyi imzalayan alıcı tarafa hem de sözleşmeyi imzalatan yüklenicilere belirli sorumluluklar yüklüyor. Ancak sözleşmeyi imzalayan alıcı tarafın bu sözleşmeden cayma hakkı bulunuyor. Yapılan yeni düzenleme ile beraber 2017 maketten konut satış sözleşmesinde cayma süresi yeniden düzenleniyor.

Maketten Konut Satış Sözleşmesinde Cayma Süresi 24 Aya Çıkarıldı 

Maketten konut satış sözleşmelerinde uygulanan sözleşmeden cayma süresi yapılan yeni düzenleme ile beraber 24 aya çıkarıldı. Yani maketten konut satış sözleşmesi imzalayan kişilerin hiçbir gerekçe göstermeden bu sözleşmeden 24 ay boyunca vazgeçme hakkına sahip olacak. Ancak sözleşmeden vazgeçen kişilerin belirli bir bedel ödemeleri gerekecek.

Buna göre sözleşmenin imzalanmasını takip eden 3 ay içerisinde sözleşmeden cayan kişiler konutun satışı veya satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar için % 2 bedelinde tazminat ödeyecek. 3 – 6 ay arasında sözleşmeden vazgeçen kişiler ise % 4, 6 – 12 ay arasında vazgeçen kişiler % 6 ve 12 ile 24 ay arasında vazgeçen kişiler ise yüzde 8 tutarında tazminat ödemekle yükümlü tutuldular. Ancak tüketicinin sözleşmeden dönme için haklı sebepleri bulunması durumunda tazminat ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkı da bulunuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz