Konut Alırken Hangi Sigortalar Yapılıyor?

Ev Satın alırken hangi sigortaları yaptırmak zorundayım?

Ev satın alırken, özellikle yeni yapılmış bir ev satın alıyorsanız zorunlu deprem sigortasının yaptırılması gerekmektedir. Diğer yazımızda da bahsettiğimiz gibi, zorunlu deprem sigortası konutlar için en önemli sigortalardan bir tanesidir. Bunun yanında konut sigortası da yaptırmanız mümkündür.

Deprem sigortası, evinizin zarar görmesi, ev içindeki taşınabilir malların veya taşınamaz malların zarar görmesi, hırsızlık çalıntı, kaybolma, yangın gibi durumları kapsamamaktadır. Zorunlu deprem sigortası her türlü doğal afetten doğacak dolaylı maddi zararların karşılanması teminatını vermektedir. Eğer evinizdeki taşınabilir veya taşınamaz eşyaları da güvence altına almak istiyorsanız ihtiyacınız olan şey konut sigortası olmaktadır.

Konut sigortasını yaptırırken, poliçenizi geniş ve kapsamlı bir şekilde yaptırarak, evinizi ve eşyalarınızı da güvence altına almış olacaksınız. Fakat ev alırken öncelik zorunlu deprem sigortasının yaptırılması olacaktır. Diğer sigorta türlerinin bir zorunluluğu yoktur.

Kredi Çekiyorsanız Hangi Sigortaları Yaptırmalısınız?

Evi Nakit aldıysanız deprem sigortası haricinde yaptırılması zorunlu başka bir sigorta olmadığından bahsetmiştik. Fakat kredi çekerek ev alıyorsanız ve banka alacağınız konutu iptoek ediyorsa size tüm sigortaları yapmak isteyecektir.

Banka her zaman kendisini garanti altına almak ister bu yüzden bankanın en önemli güvencesi sigortadır.

Kredi aşamasında banka sizden, Hayat Sigortası, Yangın Sigortası, Deprem Sigortası, Hırsızlık Sigortası vb gibi tüm sigortaları güvence için bu sigortaları yaptırmanızı isterler. Bu sigortaların (deprem sigortası haricinde) hiçbirini yaptırmak zorunda değilsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz