Konut verileri ile ilgili olarak yapılan son açıklama özellikle de İstanbul’da konut yatırımı yapmak isteyen kişilerin büyük bir ikileme düşmesine neden oldu. İstanbul’da açıklanan

İstanbul’da Konut Yatırımı Yoksa Mevduat Yatırımı Mı Yapılmalı?
Konut verileri ile ilgili olarak yapılan son açıklama özellikle de İstanbul’da konut yatırımı yapmak isteyen kişilerin büyük bir ikileme düşmesine neden oldu. İstanbul’da açıklanan son konut fiyat artış oranının enflasyonun gerisine düşmesi konutların yapmış olduğu primin de mevduat faiz oranlarına yenilmesi ile sonuçlandı. 
Aradaki Makas Açılmaya Devam Ediyor 
Açıklanan son verilere göre İstanbul’da yer alan konutların fiyatları 2017 yılının Temmuz ayında sadece yüzde 8,3 oranında artış gösterirken aynı dönem içerisinde 1 yıla kadar vadeli olarak açılan vadeli mevduat hesabının getirisi ise Türk Lirasında yüzde 12,9 olarak kayıtlara geçti. Yani konuta yatırım yapan kişiler Temmuz ayında sadece yüzde 8,3 oranında kazanç sağlarken mevduat yatırımı yapan kişilerin ise kazançları yüzde 12,9 olarak gerçekleşti. Zaten son 3 dönemdir konut fiyatları sürekli olarak mevduat oranlarının altında kalıyordu ancak makas ilk defa bu kadar büyük bir farkla açılmış oldu. 
Son 4.5 Yılın En Yavaş Artış Hızı Gerçekleşti
Konut fiyatlarındaki artış hızı bir süredir kan kaybediyordu ancak Temmuz ayında çok ciddi bir yavaşlama olduğu görüldü. Merkez Bankası tarafından açıklanan son verilere göre 2017 Temmuz döneminde konut fiyatları aylık olarak sadece yüzde 0,66 oranında artış gösterirken yıllık artış oranı ise sadece 11,6 olarak kayıtlara geçti. Elde edilen bu verilere göre konut fiyat artışı 2012 yılının Aralık ayından bu yana geçen zaman diliminde en düşük yıllık artış oranı görülmüş oldu. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.