Temmuz ayında Konut Fiyat Endeksi oranları aylık 1,92 ve yıllık yüzde 3,54 oranında bir artış kaydetti.

Gelen bilgiler doğrultusunda Temmuz ayından bir önceki aya oranla 1.92 olarak Konu Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla nominal bakımdan yüzde 3,54 oranında artış kaydederken, gerçek olarak yüzde 11,24 oranında bir azalış sergiledi.

Merkez Bankası‘nın sunduğu bilgiler doğrultusunda, Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırıldığı ve bu değişimleri izlemek adına Konut fiyat endeksi (2017=100), 2019 yılı Temmuz ayından bir önceki aya oranla yüzde 1,92 oranında artış kaydederek 113,15 seviyesinde yer alıyor.

Gelen bilgiler ise şu şekildeydi:

“Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,54 oranında artan KFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 11,24 oranında azalış göstermiştir. Üç büyük ilin konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, 2019 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 0,25, 2,30 ve 2,60 oranlarında artış gözlenmiştir.

Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul’da yüzde 1,64 oranında azalış, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 1,41 ve 2,32 oranlarında artış göstermiştir.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz