Merkez Bankası (TCMB), 2018 Hedonik konut fiyat endeksi için artış ve düşüş oranlarını istatistik raporlarındaki verilere bağlı kalarak, yayımlandı. Ekim ayına baktığımızda Eylül aynına istinaden 0,63 oranla artış görüldüğü açıkladı. 2017 yılı için yine aynı ayları kontrol ettiğimizde ise nominal değer %6,79 ‘ü gösterirken, reel değerin %14,73 oranında azalma gösterdiği gözlemlenmektedir.

2018 Yılının 2017 Yılı Raporlarına Göre Konut Fiyat Endeksi

 

Türkiye’ de yer alan konutların genel özellikleri için belirli bir zaman aralıklarında kontroller gerçekleştirilmiştir. Durumu kaliteli bir hale getirmek ve fiyattaki farklılıkların gözlemlenmesi için oluşturulan rapora göre; 2018 yılı Ekim ayının gözlem raporundaki Hedonik konut fiyat endeksi, Eylül ayı istatistiklerine göre %0,63 oranda artmasıyla 226,92 seviyesine yükseldi. 2017 yılına ait Ekim ayı oranını baz alır isek Hedonik konut fiyat endeksinde %6,79 oranında artış gözlemlenirken, reel olarak da  %14,73 oranında düşüş gösterdiği gözlemlenmektedir.

Üç Büyük İl İçin Hedonik Konut Fiyatları Endeksi

 

İstanbul, İzmir, Ankara, illerinin Hedonik konut fiyatlarındaki endeks raporlarında farklılıklar göz önüne alındığında; 2018 Ekim ayına göre Eylül ayı İstanbul şehrinde % 0,39 oranında azalma olduğu görülürken, İzmir ve Ankara’ da ise %1,82 ile % 0,15 oranları arasında artış gösterdiği gözlemlendi. 2017 yılına göre endeks değerleri ise üç büyük ilde, İstanbul %1,80, Ankara %3,26 ve İzmir %10,30 oranlarında artış gözlemlendi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz