Konut Fiyatları Son 4,5 Yılın En Yavaş Hızında Arttı 

Konut fiyatlarında yaşanan artış için belirlenen yeni oranlar açıklandı. Açıklanan yeni oranlara göre 2017 yılının Temmuz ayında yıllık yüzde 11,6 oranında artış gösterdi. Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen araştırma sonucunda elde edilen verilere göre konut fiyatları yıllık bazda yüzde 11,6 oranında artış gösterirken aylık olarak ise yüzde 0,66 oranında arttı.

Aralık 2012’den Bu Yana En Düşük Yıllık Artış Gerçekleşti

Açıklana yıllık yüzde 11,6 artış oranı ile gerçekleşen artış oranı son 4,5 yıllık dönemde gerçekleşen en düşük artış olarak kayıtlara geçti. Özellikle de İstanbul’da satışa sunulan konutların fiyatlarında yaşanan düşüş oldukça dikkat çekti. İstanbul’da konut fiyatları yıllık oranda yüzde 8,38 oranında artış gösterdi. Ankara’da kayıtlar altına alınan yükseliş yüzde 8,04 olarak kayıt altına alınırken iki şehirde de konut fiyat artış oranı açıklanan enflasyon artış oranının altında kalmış oldu.

Konut Fiyat Artışı Enflasyonun Gerisinde Kalıyor 

Konut fiyatlarında yaşanan artış ne yazık ki yine enflasyon oranının altında kaldı. Bu da emlak yatırımları açısından son derece olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilecek büyük bir sorun olarak görülüyor. Temmuz ayında gerçekleşen enflasyon artış oranı yüzde 9,79 olarak açıklanırken İstanbul’da meydana gelen konut fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 8,38 ve Ankara’da ise yıllık yüzde 8,04 olarak gerçekleşti ve enflasyonun gerisinde kaldı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz