Emlak Sektörüne Fiyat Kavgası Damga Vurdu 

Son dönemde konut fiyatları ile alakalı birbiri ardına yapılan açıklamalar sektörde yaşanan farklı bir çekişmeyi de gözler önüne serdi. KONUTDER (Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği) yapmış olduğu açıklamada sektörde talep arz dengesizliği yaşandığını iddia ederken İNDER (İstanbul İnşaatçılar Derneği) ise böyle bir olumsuzluğun bulunmadığını ve sektörde kötü niyetli spekülatif söylemlerin söz konusu olduğunu iddia etti.

Fazla Konut Üretimi Konut Stokunu Şişiriyor

Konunun bir diğer muhatabı olan KONUTDER (Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği)başkanı Ömer Faruk Çelik sektörde arz talep dengesinin bozulduğunu dile getirerek “Türkiye’de yıllık 600 bin konut üretimine ihtiyaç duyuluyor. İnşaat sektöründe üretilen toplam konut sayısı da bu ortalamaya yakın tutuluyor. Ancak gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri nedeni ile bu rakama ilaveten 200 – 300 bin konut daha üretiliyor. Artan bu rakamda konut stokunun şişmesine neden oluyor” dedi.

Kriz Yok, Kampanyalar Desteklenmeli 

Konunun bir diğer muhatabı İNDER (İstanbul İnşaatçılar Derneği) Başkanı Nazmi Durbakayım sektörde herkesin birlik içinde olması gerektiğini vurgulayarak “Bilindiği üzere inşaat sektörü Türkiye’nin en çok vasıfsız iş gücüne ev sahipliği yapan sektör.

Yapı müteahhitleri zaman zaman finansman desteği sağlamak için ellerinde bulunan dairelerden bir bölümünü kampanya düzenleyerek daha ucuza satabiliyorlar. Bu sektörde bir kriz yaşandığı anlamına gelmeyeceği gibi sadece konut fiyatlarının daha düşük tutulmasını isteyen kişilerin çıkardığı spekülatif bir söylem gibi görülüyor” dedi.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz