Ev Almak İsteyenleri Sevindiren Gelişme, Konut Fiyatları Düşüşte!

Markalı konut projelerinde konut satış rakamları büyük bir hızla gerilemeye devam ederken yaşanan bu gerileme konut fiyatlarında da düşüş yaşanmasına neden oldu. İstanbul’da satışa sunulan markalı konut projelerinin fiyatlarında bariz bir düşüş yaşandığı belirlendi. Düşüş eğilimi kendisini en çok Fikirtepe’de gösterdi.

Fikirtepe’de Konut Fiyatları Geriledi

İstanbul Fikirtepe konut projeleri incelendiğinde markalı konut projelerinde son 6 aylık dönem dikkate alındığında yaşanan konut fiyatı düşüşü yüzde 3,8 olarak gerçekleşti. Ortaya çıkan bu sonuç ile İstanbul’da markalı konut projelerindeki en sert düşüş bu bölgede gerçekleşti. Aynı dönemde fiyatı en çok yükselen bölgeler ise Mahmutbey, GOP ve TEM aksı oldu. Yıllık bazda yaşanan artış dikkate alındığında ise değeri yüzde 9,8 oranında artan Sultanbeyli, Samandıra ve Sancaktepe aksı oldu.

Anadolu Yakası Değerini Korumayı Başardı

İstanbul’un iki yakası değerlendirmeye alındığında Avrupa Yakası konut projeleri fiyatlarının çok daha sert bir şekilde gerilediği görüldü. Son 6 aylık dönem dikkate alındığından İstanbul’un Avrupa Yakası sınırlarında yer alan konut projelerinin değeri yüzde 1,5 oranında düşerken Anadolu Yakası konut projelerinde bu düşüş daha sınırlı oldu ve yüzde 0,1 olarak gerçekleşti. TSKB Gayrimenkul Değerleme bünyesinde hazırlanan endeks verileri markalı konut projelerinin azalan konut talebini yükseltmek için çareyi fiyatlarda indirim yapmakta bulduğu gerçeğini de gözler önüne sermiş oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz