2019 yılı Şubat ayı içerisinde konut fiyatları endeksi tam olarak aylık %0,96 oranında artış kaydederken, yıllık bazında yüzde 3,81 oranında azaldı. İşte tüm detaylar…

Bu yıl Şubat ayından bir önceki aya kıyasla yüzde 0,96 oranında konut fiyatları endeksi artarken, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 3,81 oranında nominal bir artış gösterdi. Reel olarak ise bu oran yüzde 13,26 oranında azalış kaydetti.

Merkez Bankası‘nın yapmış olduğu açıklamalarla beraber ülkemizde ki konutların bilinen özellikleri analiz edilmiş ve kalite etkisinden etkisi dışlanarak fiyat değişimleri kontrol edilmiş ve Konut Fiyat Endeksi 2017=100, 2019 Şubat ayından bir önceki aya göre yüzde 0,96 olarak artış kaydederek 108,83 seviyesinde yer alıyor.

Detaylar ise şöyle:

Bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 3,81 artış kaydeden KFE, aynı dönem içerisinde reel bakımından yüzde 13,26 oranında azalmıştı. Ülkemiz genelinde üç farklı büyük il ele alınarak gelişmeler değerlendirildi. 2019 yılı Şubat ayından bir önceki aya kıyasla İstanbul’da 0,50 oranında bir azalış ve Ankara’da yüzde 1,24 ile İzmir’de ise 1,53 oranında artış yaşandı. Endeks değerlerine bakıldığında İstanbul için yüzde 1,70 azalış görülürken, Ankara’da 2,20 ve İzmir’de yüzde 5,05 oranında bir artış yaşanmış durumda.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz